Stav lidských práv v Rusku se od zahájení invaze na Ukrajinu značně zhoršil, uvedla zpravodajka OSN

Stav lidských práv v Rusku se od zahájení invaze na Ukrajinu loni v únoru značně zhoršil a upadá už poslední dvě desetiletí. Uvedla to zvláštní zpravodajka Rady pro lidská práva OSN (UNHRC) Marijana Kacarovová. Podle agentury Reuters píše o „systematickém potlačování“ občanské společnosti a vyzývá Moskvu k nápravě.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský velvyslanec v Nizozemsku Alexandr Vasiljevič Šulgin, ruský velvyslanec Gennadij Kuzmin a zástupkyně ruského stálého zástupce při OSN Maria Zabolotská

Ruský velvyslanec v Nizozemsku Alexandr Vasiljevič Šulgin, ruský velvyslanec Gennadij Kuzmin a zástupkyně ruského stálého zástupce při OSN Maria Zabolotská | Foto: Piroschka van de Wouw | Zdroj: Reuters

Zpráva zvláštní zpravodajky UNHRC pro Rusko konstatuje, že ruské úřady v masovém měřítku svévolně zatýkají kritiky války, a tvrdí, že zadržovaným hrozí smrt kvůli „neustálému používání mučení a špatného zacházení“.

Válka na Ukrajině nezastiňuje jiné konflikty. OSN by prospěla reforma, míní předseda lidskoprávní rady

Číst článek

Podle Reuters je to poprvé, co byla UNHRC pověřena zkoumáním situace v jednom z pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN.

Ruská diplomatická mise v Ženevě zatím zprávu nekomentovala, ale Moskva dříve kritiku stavu lidských práv v Rusku označovala za nepodloženou. Odmítala také obvinění, že útočí na civilisty na Ukrajině.

Umlčování občanské společnosti

Putinova válka proti trans lidem. Muži se prý vydávají za ženy, aby se vyhnuli odvodům, a přibývá násilí

Číst článek

Podle zprávy expertka OSN zdokumentovala poslední legislativní restrikce, jimiž ruský režim umlčuje občanskou společnost a trestá aktivisty za lidská práva a další kritiky za jejich protiválečné postoje.

„Často násilné vynucování těchto zákonů a nařízení mělo za následek systematické potlačování organizací občanské společnosti, které uzavřelo občanský prostor a nezávislá média,“ uvádí zpráva.

Bývalá bulharská novinářka Kacarovová se rovněž zmínila o snahách Ruska zpochybňovat její mandát. Takové kroky podle ní ukazují na „chybějící politickou vůli dodržovat své lidskoprávní závazky“. Rusko dříve oznámilo, že se s OSN v tomto ohledu nebude spolupracovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme