Lieberman v Praze: Změna hranic Izraele a Palestiny je můj osobní názor

O obnovených izraelsko-palestinských mírových rozhovorech i o vztazích ČR a Izraele jednal s českými politiky v Praze izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman. Po schůzce se šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem mimo jiné řekl, že plán překreslit hranice mezi Izraelem a Palestinou a přesunout část arabských obyvatel Izraele není oficiální stanovisko izraelské vlády, ale jeho soukromý názor.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a jeho izraelský protějšek Avigdor Lieberman.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a jeho izraelský protějšek Avigdor Lieberman. | Zdroj: ČTK

Lieberman se Schwarzenbergem jednali například o bilaterálních vztazích, mimo jiné si potvrdili, že do České republiky přijede příští rok na návštěvu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Důležitější témata ale byla asi mimo bilaterální rovinu, hlavně o Evropské unii a jejích vztazích s Izraelem. A také o mírových jednáních s Palestinci a otázkách Íránu,“ řekl David Koubek ze zahraniční redakce Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Koubek ze zahraniční redakce Radiožurnálu a odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová ve Světě o druhé.

Pozice české zahraniční politiky vůči Izraeli je poměrně vstřícnější než stanovisko Evropské unie. „Česká republika byla je a zůstává spojencem Izraele v mezinárodní politice a v Evropě. Je to jeden ze zásadních rysů české zahraniční politiky. Neboť nás spojuje v lecčems společný osud, společný zájem a společné zásadní hodnoty,“ řekl Karel Schwarzenberg.

Podle Koubka se dá čekat, že Izrael se spoléhá na Českou republiku jako na spojence v Evropské unii. "Otázkou ale je, jestli Česká republika má takovou sílu a pozici, aby něco takového mohla ovlivnit,“ podotkl.

Česko stojí za Izraelem

Česká republika se nicméně již několikrát za Izrael otevřeně postavila. „Je pravda, že Česká republika vždycky více straní Izraeli. Viděli jsme to několikrát při různých střetech, které se tam odehrály v posledních letech, kdy se většinou Evropská unie postavila proti krokům Izraele, zatímco Česká republika se snažila stanovisko izraelské vlády hájit,“ podotkla odbornice na Blízký východ Irena Kalhousová.

„Není ale pravda, že ČR ve vztahu k Izraeli v EU vybočuje. Když se podíváme detailně na Unii, zdaleka není jednotná. Záleží na historii toho státu a také na domácí politice, třeba je důležité jak je tam zastoupená muslimská menšina. Když se podíváme například na Holandsko či nové členské země EU, najdeme podobné rysy jako například v české zahraniční politice,“ uvedla Kalhousová ve Stalo se dnes.

Česko také například během svého předsednictví EU usilovalo o těsnější vztahy celé sedmadvacítky s Izraelem. „Izrael dlouho viděl Evropskou unii poměrně skepticky, protože vycházel z toho, že politiku ovlivňují zejména státy jako je Francie a Velká Británie. Na druhou stranu si ale Izrael uvědomuje, že není dobré všechno házet pouze na Spojené státy,“ řekla Kalhousová.

A Izrael si bude zřejmě s Českou republikou spojovat i další projev podpory. Exprezident Václav Havel se totiž chystá zapojit do mezinárodní kampaně na podporu Izraele. Spolu s někdejším španělským premiérem José Maríou Aznarem se chce zasadit o lepší vnímání tohoto státu v Evropě. „Myslím si, že bude důležité, že tam to jméno Václava Havla je, protože to je ikona po celém světě. Izrael to bude vnímat velice pozitivně,“ dodala Kalhousová.

Výměna území i obyvatel

Lieberman přijel do Prahy v době obnovených mírových rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci. Právě otázka židovských osad je klíčová v současném kole izraelsko-palestinských rozhovorů. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman včera navrhl výměnu území i obyvatel tím způsobem, že by se židovské osady mimo vymezené území státu Izrael staly jeho součástí a současné izraelské území, kde žijí izraelští Arabové, by mohlo připadnout Palestině.

Liebrman ale dnes v Praze zdůraznil, že je to jeho osobní názor. Podle něj by měla arabská menšina prokázat loajalitu Izraeli a pokud prý Izrael neuznávají jako svrchovaný stát, měli by se stát občany Palestiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další podrobnosti k návštěvě izraelského ministra zahraničí v Praze jsme s Davidem Koubkem a Irenou Kalhousovou rozebrali také v pořadu Stalo se dnes.

Lieberman v Praze doslova řekl, že si "nemyslí, že by dlouhodobým stabilním řešením otázky mohlo být na jedné straně vytvoření homogenního Palestinského státu, kde by nebyl ani jeden Žid, a na druhé straně, že by se Izrael stal státem, kde budou žít dva národy s více než dvacetiprocentní menšinou“.

Izraelský ministr zahraničí a šéf nacionalistické strany Izrael, náš domov Avigdor Lieberman patří k představitelům radikálních politických proudů. Jeho názory na výměnu obyvatelstva však podle Kalousové mají do určité míry podporu v širší veřejnosti.

„Jeho strana má 15 míst v Knesetu, takže jistý počet obyvatel tomu naslouchá. Na druhou stranu je to ale pořád ještě menšina. On ale otevírá témata, která možná Izrael bude muset do budoucna i tak otevřít. Protože je tady také otázka, jaký bude budoucí statut izraelských Arabů,“ uvedla politoložka Kalhousová .

Martin Dorazín, Ondřej Černý, Katarína Brezovská, Markéta Bartošová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme