Šéf arabského parlamentu vyzval Česko, ať nepřesouvá ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma

Předseda arabského parlamentu, který je orgánem Ligy arabských států (LAS), vyzval Českou republiku, aby nepřesouvala své velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Informovala o tom palestinská tisková agentura WAFA. Mišál bin Fahim Salámí ve svém pondělním prohlášení apeloval na Česko, aby se řídilo rezolucemi OSN a „neohrožovalo historický a právní status okupovaného města Jeruzaléma“.

Káhira (Aktualizováno: 12:09 25. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skalní dóm v Jeruzalémě. Ilustrační foto.

Prezident Miloš Zeman na své nedávné návštěvě Izraele prohlásil, že o přesunu české ambasády do Jeruzaléma bude přesvědčovat českou vládu. Ilustrační foto | Foto: Ammar Awad | Zdroj: Reuters

Salámí podle tiskové agentury WAFA zaslal totožné dopisy předsedům dolní i horní komory českého parlamentu a ministru zahraničí ČR, v nichž zdůraznil odmítavý postoj arabského parlamentu k výrokům prezidenta Miloše Zemana ohledně jeho plánů přemístit českou ambasádu v Izraeli do Jeruzaléma.

Austrálie uznala západní Jeruzalém za hlavní město Izraele. Podporuje ale i palestinské požadavky

Číst článek

Podle Salámího by šlo o zjevné porušení mezinárodní práva a radikální změnu v postoji České republiky, „která stála v popředí zemí, jež v roce 1988 uznaly Stát Palestina“.

Salámí vyzval Parlament České republiky, aby se obrátil na prezidenta Zemana a požádal ho o přehodnocení a změnu rozhodnutí, na jehož základě by mělo být české velvyslanectví v Izraeli přesunuto do Jeruzaléma.

„Odpověď je jednoznačná a nekompromisní. Pan prezident v žádném případě nepoleví v úsilí přesunout velvyslanectví České republiky v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma,“ napsal na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Nevyjasněný status

Naprostá většina států má svá velvyslanectví v Tel Avivu kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma. Před založením Izraele v roce 1947 se počítalo s tím, že město bude samostatnou správní jednotkou pod mezinárodní jurisdikcí. V první izraelské válce s Araby roku 1948 bylo rozděleno na západní část - kontrolovanou Izraelem, a na východní - kontrolovanou Jordánskem.

Zeman s Netanjahuem otevřeli Český dům v Jeruzalémě. Izraelský premiér příští rok navštíví Prahu

Číst článek

Izrael za války v roce 1967 východní část dobyl, Jeruzalém pak v rozporu s mezinárodním právem sjednotil a označil za své nedělitelné hlavní město. Tento krok mezinárodní společenství neuznává. Palestinci stále počítají s tím, že se východní Jeruzalém stane hlavním městem jejich budoucího státu.

Americký prezident Donald Trump nicméně loni v prosinci oznámil, že Spojené státy uznávají Jeruzalém jako izraelskou metropoli, a letos v květnu USA jako první země oficiálně přemístily své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Zeman na své nedávné návštěvě Izraele prohlásil, že o přesunu české ambasády do Jeruzaléma bude přesvědčovat českou vládu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme