Liga arabských států je pro přímé rozhovory Palestinců s Izraelem

Palestinci mohou zahájit přímé mírové rozhovory s Izraelem, pokud to sami uznají za vhodné. Usnesli se na tom ministři zahraničí Ligy arabských států a dali tak zelenou palestinskému prezidentovi Mahmúdu Abbásovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás | Foto: Marián Vojtek

Jak Rádiu Česko uvedl blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček, to nové rozhodnutí Ligy arabských států má v podstatě dva významy. „Jednak se zdá, že se Liga přidává velmi nenápadně k mezinárodnímu tlaku na Mahmúda Abbáse, aby začal jednat. Druhá věc je, že Liga alibisticky přehazuje odpovědnost za jednání nebo nejednání na samotného Abbáse,“ uvedl.

Palestinský předák ale přímá jednání zatím odmítá, trvá na tom, že Izrael nejprve musí přestat budovat židovské osady na okupovaných územích a poskytnout další záruky. Také samotná Liga arabských států v uplynulých měsících schvalovala pouze nepřímá jednání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Rádiu Česko odpovídal blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Arabská liga a hlavně Abbás čelí v poslední době silnému tlaku Spojených států, aby kývli na rozhovory. Abbás to ale stále odmítá, protože prý nic nepřinesla ani dosavadní jednání zprostředkovaná Američany.

„Spojené státy na přímých jednáních mají velký zájem. Je to vlastně páteř dosavadní blízkovýchodní politiky prezidenta Obamy, kterému se zatím nedařilo dostat obě strany k jednacímu stolu. A teď se o to snaží velmi tvrdě. V USA budou totiž na podzim volby a v září skončí předepsaná čtyřměsíční lhůta pro nepřímá izraelsko-palestinská jednání a také vyprší desetiměsíční izraelská stavební uzávěra na západním břehu Jordánu,“ přiblížil Tureček.

Abbás tvrdí, že si Izrael musí vybrat, jestli chce mír, nebo budování dalších osadnických domů na okupovaných územích, včetně východního Jeruzaléma.

V září vyprší desetiměsíční izraelská stavební uzávěra na západním břehu Jordánu. Spojené státy sondují, jestli by byl židovský stát ochotný moratorium prodloužit. Izraelský premiér Netanjahu ale prohlásil, že po takovém závazku by se mu rozpadla vláda.

„On má v kabinetu ještě daleko radikálnější sionistické strany než je jeho Likud. A i řada lidí z Likudu bya proti takovému zmrazení osadnické výstavby,“ dodal Tureček.

Igor Maňour, Katka Brezovská, Břetislav Tureček, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme