Liga arabských států má začít připravovat sankce proti Sýrii

Ekonomičtí experti Ligy arabských států dnes mají začít chystat sankce proti Sýrii. Damašek totiž do včerejší lhůty nepodepsal souhlas s vysláním pěti stovek zahraničních pozorovatelů do Sýrie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie doufá ve větší politickou svobodu

Sýrie doufá ve větší politickou svobodu | Zdroj: ČTK

Pozorovatelská mise je součástí plánu Arabské ligy na zastavení krvavého násilí, které si už v Sýrii vyžádalo přes tři a půl tisíce obětí, většinou civilistů.

Namísto požadovaného souhlasu Sýrie poslala Lize arabských států dopis s dodatečnými otázkami a protinávrh, aby pozorovatelů bylo pouze čtyřicet a nikoli pět set.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček mluví o aktuální situaci v Sýrii ve Světě o deváté na Rádiu Česko.mp3

Ekonomičtí ministři a další odborníci proto mají začít chystat sankce. Spekuluje se o zákazu letecké dopravy do Sýrie, o omezení bankovních transakcí i dalším postihu, který prý ale „nemá zasáhnout řadové obyvatele“. Součástí sankcí by měl být i zákaz cestování pro představitele syrského režimu nebo přerušení obchodních styků s Damaškem. Konečné slovo mají mít arabští ministři zahraničí, kteří budou jednat patrně zítra.

Arabské státy nejsou v postoji k Sýrii jednotné, některé stojí na její straně. U ekonomického embarga to bude ještě složitější, protože jsou státy jako třeba Libanon, jehož ekonomika je mimořádně silně provázaná se Sýrií, takže na sankce by doplatil.

Sýrie označuje postup Ligy arabských států za nepřijatelné vměšování podněcované Západem. Rámcově nicméně s plánem Ligy arabských států, který kromě vyslání 500 pozorovatelů zahrnuje i stažení těžké vojenské techniky vládních sil z ulic měst a následné zahájení dialogu s opozicí, souhlasila. Opozice ovšem dialog odmítá. Plán tak naráží na oboru stranách.

Břetislav Tureček, Eva Presová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme