Liga arabských států pozastavila práci libyjské delegace

Liga arabských států pozastavila spolupráci s Libyí. Podle televize Al-Džazíra to oznámil šéf Ligy Amr Músá. Je to další projev mezinárodního tlaku na tripoliský režim, aby zastavil brutální akce proti opozičnímu hnutí v ulicích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá

Generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá | Foto: AFP

V uplynulých dnech už v Libyi zahynuly stovky lidí. Vůdce režimu Muammar Kaddáfí ale ve večerním projevu prohlásil, že zůstává u moci. Varoval, že demonstranti a ozbrojení rebelové musejí počítat s dalším tvrdým postupem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji Ligy arabských států mluvil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Generální tajemník Ligy arabských států Amr Músá reagoval právě na tento Kaddáfího projev. Jak řekl, delegace Libye mají pozastavenou práci ve všech výborech a zasedáních Ligy.

Podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Břetislava Turečka ale Kaddáfí může nad rozhodnutím Ligy arabských států mávnout rukou.

Kaddáfí arabskou ligou pohrdal

„Především trošku podezírám LAS, že to její prohlášení nemá být ani tak sankce nebo varování Kaddáfímu, jako spíš vzkaz své vlastní veřejnosti. To znamená, státníci arabských zemí posílají jakési gesto svým vlastním lidem, že odsuzují takovéto násilí – není divu potom, co se děje i v ostatních arabských zemích.“

„Co se týká samotného Kaddáfího, ten vždy arabskou ligou spíše pohrdal; několikrát odešel z jejího zasedání. Jednou třeba předem přečetl její text, který se měl teprve schvalovat, a celou Ligu arabských států tím vlastně zesměšnil,“ poznamenal Tureček v Ozvěnách dne a dodal, že tím, jak se Kaddáfí dostával na periferii arabského světa, začal se v posledních letech stylizovat do role ani ne tak arabského, jako spíše afrického vůdce.

Násilí v Libyi odsoudila i Rada bezpečnosti OSN. Na půdě světové organizace došlo k nevšednímu střetu, kdy libyjský velvyslanec podporoval Kaddáfího režim, zatímco zástupce ambasadora požadoval co nejtvrdší stanovisko k libyjské vládě.

Sarkozy vyzval k sankcím EU

Francouzský prezident Sarkozy pak dopoledne vyzval, aby Evropská unie uvalila sankce na libyjský režim. Podle Břetislava Turečka je ale sporné, zda podobný krok může mít v nynější situaci vůbec nějaký efekt. Libyjskému režimu jde teď hlavně o přežití.

„Zdá se, že samotný Kaddáfí podle posledních nepotvrzených zpráv zvolil politiku spálené země, že sám prý například vyhazuje do vzduchu ropovody, takže je otázka, jestli ho nějaké eventuální sankce mohou zastrašit.“

Druhou věcí pak je podle něj postoj i samotné Evropy. „Nejen Francie, ale hlavně Itálie nebo třeba Británie mají s libyjským režimem obrovský byznys, a je tedy otázka, jestli by pak samy schvalovaly sankce, které by je měly zpětně postihnout,“ dodal blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu.

Břetislav Tureček, Martin Hromádka, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme