Liga arabských států se začne zabývat izraelsko-palestinským mírovým procesem

Liga arabských států se dnes opět začne zabývat izraelsko-palestinským mírovým procesem a konkrétně tím, jestli vůbec bude pokračovat. Zástupci jednadvaceti arabských států se mají vyjádřit k tomu, zda mají Palestinci z rozhovorů odejít, pokud bude Izrael pokračovat v rozšiřování židovských osad na západním břehu Jordánu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izrael - Palestina

Izrael - Palestina | Foto: Emanuel Macoun

Samotní Palestinci už řekli, že jednání za této situace opravdu opustit chtějí. Prezident Mahmúd Abbás teď ale čeká, jestli tuto pozici podpoří také celý arabský blok.

I v Izraeli se očekává, že se Liga arabských států postaví za názor Palestinců. Jinými slovy, že liga schválí to, co říká prezident Abbás. Že Palestinci odejdou z mírových rozhovorů, pokud Izrael neobnoví desetiměsíční moratorium, které významně omezovalo stavbu osadnických domů. Moratorium platilo od loňského listopadu a skončilo před třemi týdny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček mluvil na Rádiu Česko o izraelsko-palestinských jednáních

Liga arabských států o tom bude jednat dnes v jakémsi přípravném výboru a znovu se tím bude zabývat zítra. Dokonce se předpokládá, že se může celé jednání protáhnout. Není ale jisté, že liga oznámí nějaký definitivní verdikt, protože USA tlačí na arabský svět, aby nezaujímal jednoznačné stanovisko a nechal si otevřená vrátka pro případ, že se izraelské stanovisko změní.

Izrael je ve složité situaci. Sám premiér Netanjahu by si zřejmě přál moratorium prodloužit, ale nedovolují mu to politické poměry, protože je jakýmsi rukojmím radikální sionistické pravice. Za této situace mu nezbývá nic jiného, než říkat, že pokud rozhovory zkolabují, můžou za to Palestinci.

Mezinárodní tlak na Izrael je ale velký. I generální tajemník OSN řekl, že veškeré osady jsou podle mezinárodního práva ilegální. Izrael tento argument úplně ignoruje. Je tu i tlak americký, který se týká pragmatické stránky věci. Američanům vadí, že sotva rozhovory začaly, už by měly zase končit. Netanjahu je tedy pod značným tlakem.

Američané prý šíří falešný optimismus

Předevčírem se překvapivě přiklonil na stranu radikální pravice, která požaduje poměrně zásadní změnu do zákona o občanství. Podle ní by všichni nežidovští žadatelé o izraelské občanství, což jsou z velké části Palestinci, kteří se chtějí přiženit k izraelským Arabkám, museli přísahat věrnost židovskému a demokratickému státu.

Jde o velice kontroverzní věc, která nevadí jenom izraelským Arabům ale i izraelské levici. Hádá se tom samotná izraelská vláda, ale Netanjahu tím může získat body u radikální pravice a spekuluje se, že lidé jako ministr zahraničí Lieberman mohou nakonec změnit názor a podpořit moratorium na výstavbu osad.

Celou dobu se také mluví o tom, zda vůbec budou mírové rozhovory pokračovat a zda se za měsíc jejich trevání už podařilo něčeho dosáhnout. Americký emisar George Mitchell i Hillary Clintonová měli řadu optimistických prohlášení o tom, že Netanjahu a Abbás jednají o zásadních otázkách.

Pak se ale objevily zákulisní informace od diplomatů jak palestinských, tak izraelských, že to vůbec není pravda a jde o uměle vyvolávaný optimismus, aby se to podařilo udržet při životě. Blíží se totiž americké volby a bez pokroku v mírových jednáních to bude mít prezident Obama a jeho demokraté těžké.

Izraelští a palestinští vůdci se přitom podle zákulisních zpráv ještě vůbec nedohodli na tom, o čem vlastně budou jednat, natož aby rozebírali jednotlivé body.

Markéta Bartošová, Břetislav Tureček, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme