‚Monstrum, které se vymklo kontrole.‘ Francií otřásla kyberšikana organizovaná novináři, oběti promluvily

Liga LOL útočila zejména na ženy, zaměřovala se ale i na etnické, náboženské nebo sexuální menšiny. | Zdroj: pxhere CC0 Public Domain
  • Svým obětem několik let psali urážlivé zprávy, pranýřovali je na sociálních sítích nebo vyráběli obscénní fotomontáže
  • Liga LOL (League du LOL), jak si francouzská skupina říkala, měla podle svého zakladatele původně jen sdílet vtipy
  • Mezi členy byli i známí novináři, kteří na internetu organizovaně útočili na své kolegyně či rasové a sexuální menšiny
  • Kauzu Ligy LOL, která v posledních dnech otřásla francouzskou společností, otevřel list Libération

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Florence Desruolová pracovala jako nezávislá konzultantka v Lyonu, když v roce 2009 útoky začaly. Na facebooku se objevil falešný účet pod jejím jménem. V soukromé poště přistávaly stovky urážlivých vzkazů. Následovaly pornografické obrázky, na které někdo počítačově přidělal její tvář.

„Chodily mi zprávy, ve kterých se psalo, že jsem coura a děvka. Můj obličej přidělali na fotku nahé ženy – všechno proto, aby mě ponížili a umlčeli,“ popsala žena serveru The Guardian.

LOL

Jde o akronym pro anglický výraz Laughing Out Loud. Ten v překladu znamená „směji se, až se za břicho popadám“ a používá se v textové internetové komunikaci jako vyjádření pobavení.

Desruolová se tehdy stala jednou z obětí Ligy LOL – soukromé skupiny, kterou na facebooku založil novinář deníku Libération Vincent Glad a jejímiž členy byli mimo jiné i další prominentní francouzští žurnalisté - například šéfredaktor kulturního magazínu Les Inrocks David Doucet nebo Gladův kolega Alexandre Hervaud.

Zvěsti o tom, že skupina existuje a že organizovaně útočí na další uživatele sociálních sítí, se francouzskými redakcemi nesly několik let. Až nyní ale byla existence skupiny potvrzena - paradoxně novináři z Gladova domovského deníku Libération

‚Stvořil jsem monstrum‘

V Lize LOL se podle jejího zakladatele původně scházely asi tři desítky lidí, aby mezi sebou sdíleli vtipy, které nebyly publikovatelné. Aktivita skupiny ale brzy změnila charakter - přelila se v kyberútoky na ženy a etnické, náboženské, sexuální či rasové menšiny. „Stvořil jsem monstrum, které se vymklo kontrole,“ dodal po odhalení praktik Vincent Glad s tím, že se od skupiny už před lety distancoval.

Liga podle France 24 fungovala několik let, během kterých se jejími oběťmi staly desítky lidí. Cizí jí přitom nebyly ani útoky s antisemitskou tematikou. Vyrobila například obrázek, na kterém Martinu Médusovi, francouzskému bloggerovi s židovskými předky, kteří byli za války posláni do koncentračního tábora, nasadila hlavu na torso potetované svastikou. Kromě obscénních fotomontáží, obtěžujících zpráv a zveřejňování citlivých údajů obětí je znám i případ, kdy skupina zinscenovala falešný pracovní pohovor, který nahrávala a poté zveřejnila na internetu.

Kromě Desruolové se terčem útoku staly novinářka Nora Bouazzouniová, reportérka francouzské mutace magazínu Slate Lucile Bellanová nebo autorka podcastů Mélanie Wangaová. Ačkoliv Liga LOL vznikla na facebooku, k útokům podle France 24 používala zejména twitter, kde ponižující materiály šířila také s pomocí falešných účtů.

‚Nedotknutelní‘

Novinářky, které citoval Guardian a New York Times (NYT), přitom uvádí, že ačkoliv nevěděly o tom, že za útoky stojí takto organizovaná skupina, své trýznitele v některých případech odhalily – ani tak se ale nedařilo útoky zastavit.

„Zdáli se být nedotknutelní, ale nenechala jsem to být,“ vzpomíná Desruolová. Obrátila se na policii, ta ale podle jejích slov problému nerozuměla a jen jí doporučila, aby přestala sociální sítě používat. Žena proto sepsala oficiální stížnost nadřízeným útočníků.

Ještě než ji stihla odeslat, někdo ji z její e-mailové schránky ukradl a zveřejnil – dokument se stal roznětkou pro další vlnu urážek. „V tu chvíli jsem zkolabovala. Nemohla jsem otevřít počítač, používat telefon,“ cituje její svědectví The Guardian.

Na základě odhalení praktik Ligy LOL už bylo osm francouzských novinářů i pracovníků PR propuštěno, další se svých postů vzdali. O místo přišel i zakladatel skupiny Vincent Glad, ten se prostřednictvím twitteru obětem omluvil. „Původní myšlenkou nebyla kyberšikana, jen zábava. Vtipy ale rychle nabraly problematickou podobu a my jsme si to neuvědomili,“ dodal.

,Kéž by podřezali tebe.' Někteří zaměstnanci neziskovek čelí kyberšikaně, stěžují si na nezájem policie

Číst článek

Velká změna

Podle Aude Lorriauxové z novinářské organizace Prenons La Une je sice pozitivní, že celá věc po letech vyšla najevo a stížnosti obětí byly vyslyšeny, kyberšikana je ale podle ní ve francouzském mediálním prostoru daleko rozsáhlejším tématem. „Tohle je problém přesahující Ligu LOL – všechny newsroomy jsou zasaženy. Je to masivní a tohle je jen bod nula,“ řekla pro The Guardian.

Kvůli kauze už francouzští zákonodárci oznámili vytvoření nových opatření, která by sociální média přinutila efektivněji bojovat proti podobným projevům nenávisti. „Je to podobné #metoo. V tom smyslu, že se oběti nebojí promluvit a konečně jsou vyslyšeny,“ uvedla pro NYT Léa Lejeuneová, redaktorka magazínu Challenges, kterou Liga LOL před lety falešně obviňovala z poměru se svým nadřízeným. „Nastává velká změna,“ dodala.

Že se na trollingu a cílené kyberšikaně podíleli právě novináři, je podle některých na celé věci nejvíce znepokojivé. „Měli stát proti takovým věcem a místo toho je rozdmýchávali. To je šokující,“ komentoval dění například James Creedon, reportér France 24.

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme