Lapidovi stoupenci se bojí oddalování hlasování o důvěře, snaží se rychle vyměnit šéfa parlamentu

Poslanci, o něž se chce opírat nová izraelská vláda, požádali parlament, aby na příští schůzi hlasoval o změně svého předsedy. Funkci dosud zastává Jariv Levin ze strany Likud dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua. Informovala o tom místní média.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda strany Ješ Atid Jair Lapid. | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Dohodu o příští koaliční vládě ohlásil prezidentovi ve středu pozdě večer vůdce centristické strany Ješ Atid Jair Lapid. Hlavními stranami nové vlády budou Ješ Atid a pravicová strana Jamina Naftaliho Bennetta, který po první dva roky vládu povede jako premiér.

Izraelským prezidentem se stane poslanec Jicchak Herzog. V tajné volbě dostal 87 ze 120 hlasů

Číst článek

V zájmu urychlení hlasování o důvěře se nyní Lapid snaží rychle vyměnit předsedu parlamentu. Levina má podle izraelských médií vystřídat Mickey Levy ze strany Ješ Atid.

Parlament by měl o novém předsedovi hlasovat na své příští schůzi, která má být v pondělí.

Izraelský server Ynet popsal vznikající koalici jako směsici stran nejrůznější ideologické orientace, které spojuje zejména touha poslat Netanjahua, jenž byl premiérem 12 let v řadě, do opozičních lavic.

Podle Ynet se 61 poslanců, kteří mají vládu podporovat a které média označují za „blok změny“, obrátilo okamžitě po Lapidově středečním oznámení o získání podpory většiny parlamentu na Levina s požadavkem, aby svolal plénum a nechal hlasovat o předsedovi. Média píšou, že by se Levin mohl snažit oddalovat hlasování o důvěře novému kabinetu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme