Likud podle očekávání vítězí v izraelských volbách, pravicový blok ale oslabil

V Izraeli se zavřely volební místnosti po předčasných parlamentních volbách. První odhady výsledků potvrzují očekávané vítězství pravicového bloku strany Likud premiéra Netanjahua a formace Izrael je náš domov. Počtem získaných mandátů ale zřejmě oslabil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu u voleb

Benjamin Netanjahu u voleb | Zdroj: Reuters

Podle odhadů založených na průzkumech před volebními místnostmi, které zveřejnila izraelská televize, Likud získal 31 ze 120 mandátů.

Druhé místo překvapivě zaujímá nová centristická formace Ješ Atid, která vznikla teprve vloni, na dalším místě je se 17 mandáty Strana práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Izraele se s prvními odhady volebních výsledků přihlásil zpravodaj Břetislav Tureček

Neúspěchem zřejmě volby skončily pro Naftaliho Bennetta, člověka považovaného za jednu z klíčových postav voleb, jehož krajně pravicová strana Židovský domov má jen 12 mandátů.

Celkem pravice získává 61 křesel a levice 59, což se výrazně liší od předpovědí. Ty přisuzovaly pravici až dvě třetiny mandátů.

Potvrdily se údaje o vysoké volební účasti, která přesáhla 70 procent. V posledních volbách to bylo jen 60 procent. Má se za to, že právě vysoká účast nahrála levicovým a centristickým stranám na úkor dodnes velmi sebejisté pravice.

Břetislav Tureček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme