Likvidace ekologické katastrofy v Maďarsku pokračuje pomaleji než se čekalo

Přesně před třemi měsíci zasáhla Maďarsko největší ekologická katastrofa jeho historie. Protrhnutou stěnou odkaliště hliníkárny u města Ajka severně od Balatonu se vylil téměř milion krychlových metrů tzv. červeného bahna, které je vedlejším produktem při výrobě oxidu hlinitého. Obrovská masa vysoce škodlivého bahna zaplavila rozsáhlé oblasti, dvě obce a jedno město. Zemřelo deset lidí a materiální škody se vyšplhaly do miliard.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky ekologické katastrofy v obci Kolontár (Maďarsko).

Následky ekologické katastrofy v obci Kolontár (Maďarsko). | Foto: Tomáš Adamec

Ministr vnitra přislíbil, že do konce června roku 2011 bude celá oblast úplně obnovená. Podle maďarského spolupracovník Českého rozhlasu Gregora Martina Papucska ale rekonstrukce probíhá pomaleji než se čekalo. Vzhledem k rozsahu škod ale není rychlejší postup zřejmě reálný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Maďarsku sleduje spolupracovník Českého rozhlasu Gregor Martin Papucsek

S každou rodinou se totiž musí individuálně uzavřít smlouva o zbourání domu, potom o přijetí poskytnutého řešení, kterým může být úplně nový dům, starší dům nebo odstěhování se někam jinam. Podlední variantu přitom zvolilo pouze 10 procent postižených obyvatel. Ostatní v zasažené oblasti zůstávají.

Dále se také musí vyčistit veškerá polnohospodářská půda, které je znečištěno asi 1000 hektarů. Na jaře se tu potom zasadí průmyslové rostliny, protože půda nebude vhodná pro pěstování potravinářských rostlin.

Do konce března navíc v oblasti platí stav nouze, který vyhlásila hned po katastrofě maďarská vláda. Ten umožňuje rychlejší uvolňování peněz a zrychlení úředních záležitostí.

Začíná další soudní spor

Právě dnes navíc začíná další soudní spor proti hliníkárně pro poškození či likvidaci soukromého majetku. Čtyři rodiny se obrátily na soud o náhradu škody. Doteď byl jen jeden takový případ a soud předběžně odsouhlasil odškodnění 10 milionů forintů. Podobné řešení se očekává i teď .

Úřady ale žádají poškozené lidi, aby počkali na plošné odškodnění a nepodávali individuální žaloby. Vláda tvrdí, že dostanou korektní odškodnění, ne všichni tomu ale zřejmě věří a proto se sami obrátili na soud.

Gregor Martin Papucsek, Václav Pešička, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme