Italka přeživší holokaust dostala v 89 letech ochranku. Vyhrožují jí antisemitští radikálové

Italka Liliana Segreová, která přežila holokaust, dostala kvůli výhrůžkám pravicových extremistů policejní ochranu. Výhrůžky a přání smrti se začaly množit poté, co 89letá žena vyzvala k vytvoření parlamentní komise, která má vyšetřovat projevy nenávisti, rasismu a antisemitismu.

Milán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

89letá Liliana Segre

89letá Liliana Segre | Zdroj: ČTK/AP

Liliana Segreová podle italské policie dostala ochranku poté, co v posledních dnech dostávala denně přes internet až 200 výhrůžek, z nichž mnohé požadovaly její smrt. Podle policejního prefekta z Milána, kde žena žije, policisté budou důchodkyni doprovázet na veřejné akce. Permanentní ochranku tedy mít nebude.

Případů antisemitismu je v Česku nejvíc v historii, většinou se projevuje na sociálních sítích

Číst článek

Segreová se narodila se v roce 1930 v severoitalském Miláně do židovské rodiny. V roce 1944 ji nacisté deportovali do vyhlazovacího tábora v Osvětimi a pak do několika dalších koncentračních táborů v Německu.

Patří mezi pouhých 35 z téměř 800 italských dětí, které přežily holokaust, dnes je jednou z posledních přeživších. Po válce aktivně šířila povědomí o nacistickém vyvražďování Židů a loni ji italský prezident Sergio Mattarella jmenoval doživotní senátorkou.

Výhrůžky začaly poté, co Segreová navrhla vytvoření parlamentní komise pro vyšetřování projevů nenávisti a rasismu. Italská vláda návrh podpořila, proti se postavily pravicové strany, které zároveň odmítly odsoudit výhrůžky mířící proti Segreové.

Policie o ochrance rozhodla i proto, že v Itálii v posledních letech roste počet antisemitských útoků ze 130 v roce 2017 na zhruba 200 v posledních dvou letech. Kromě slovních útoků přibývá i těch fyzických.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme