Zemřela tuniská blogerka Lina Ben Mhenniová. V roce 2011 byla nominována na Nobelovu cenu míru

Ve věku 36 let zemřela slavná tuniská blogerka a aktivistka za lidská práva Lina Ben Mhenniová. V době arabského jara na svém blogu A Tunisian Girl popisovala násilné zásahy policie proti protestujícím. Za svou práci byla v roce 2011 nominována na Nobelovu cenu za mír.

Tunis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lina Ben Mhenni | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Informace o smrti blogerky přinesl server Middle East Eye. Původně učitelka angličtiny na Univerzitě v Tunisu zemřela na chronické onemocnění. Poslední článek vydala na blogu den před svou smrtí. Popisovala v něm problémy současného parlamentu a vyzývala Tunisany, aby si vzpomněli na svou minulost a poučili se z ní.

Lina Ben Mhenniová začala svůj blog psát ještě před arabským jarem a vystupovala pod svým pravým jménem. Věnovala se v něm porušování lidských práv režimem bývalého prezidenta Zin Abidína bin Alího. Proto úřady její blog v roce 2007 zablokovaly.

V roce 2011 v době arabského jara, které bin Alího vládu ukončilo, se její blog stal zdrojem informací o policejních zásazích proti demonstrantům. Psala anglicky, francouzsky a arabsky. Kromě nominace na Nobelovu cenu Lina Ben Mhenniová získala cenu za nejlepší blog udílenou deníkem Deutsche Welle. V roce 2013 jí po vraždě dvou levicových politiků úřady oznámily, že figurovala na seznamu lidí k likvidaci, který sestavili radikálové.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme