Konstruktér Porsche a bavič Resl. Linec chce upravit názvy ulic pojmenovaných po kontroverzních lidech

Linec není první rakouské město, které si nechalo něco podobného vypracovat | Zdroj: Profimedia

Rakouský Linec řeší, jestli přejmenovat ulice, které nesou jména kontroverzních osobností. Město si nechalo vypracovat zprávu, která podrobně analyzuje životopisy vybraných lidí. Na jejím základě se zřejmě rozhodne, po kom by se ulice jmenovat neměly.

Tento článek je více než rok starý.

Linec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Linci je dohromady 1158 míst s konkrétním názvem a z toho 566 nese něčí jméno. Komise pro názvy ulic celkem identifikovala zhruba 64 lidí s pochybnou minulostí. Neznamená to ale, že se všechna místa s jejich jmény budou přejmenovávat.

Komise rozdělila problematická jména do tří kategorií podle „míry provinění“. Nejvíce se nyní bude diskutovat o jménech, která se se dostala do první kategorie.

Ulice pojmenované po ženách? Vzácnost. Interaktivní mapa ukazuje, jak drtivá je mužská převaha

Číst článek

Do nejzávažnější kategorie se dostaly pouze čtyři osoby. Je to například skladatel Hans Pfitzner, přesvědčený antisemita nebo konstruktér Ferdinand Porsche, který hrál ústřední roli v nacistické válečné ekonomice, byl součástí ozbrojené organizace SS a využíval nucené práce vězňů z koncentračních táborů.

Na seznamu je dále Franz Resl, bavič a radikální antisemita. Podobně je na tom i biskup Johannes Maria Gföllner. Tato čtyři jména zřejmě budou hlavním tématem diskuse o tom, jakým způsobem naložit s ulicemi, které jsou po nich označené.

Starosta Lince Klaus Luger tvrdí, že město se těmito kroky snaží vypořádat se svou minulostí. Zprávu, která čítá 1800 stran, dostanou všichni členové zastupitelství a tamních úřadů.

Podle vzorů z jiných měst se dá očekávat, že zmíněná čtyři jména z názvů ulic zmizí. U méně problematických jmen se přejmenovávání ulic neočekává. Pravděpodobně se pouze opatří informační tabulí s QR kódem, pod kterým si lidé budou moci najít informace, o koho přesně šlo a jakou roli v historii sehrál.

Odstranění nebo informování?

Komise na speciální studii pracovala od roku 2019. Linec není první rakouské město, které si nechalo něco podobného vypracovat, ale město zadalo poměrně široké rozpětí zaměřené nejen na antisemitismus a spolupráci s nacismem, ale obecně na nehumánní chování, rasismus a autoritářství.

Londýn místo Petrohradu, pluk Azov za sovětského ministra. Kyjev se zbavuje ruských názvů ulic

Číst článek

Už v roce 2013 si nechala podobnou studii vypracovat Vídeň. I tam se našly negativní postavy historie. Hlavní město několik míst už přejmenovalo. Stále se mu ale dostává kritiky, že některé názvy zůstávají bez povšimnutí a doplňkových tabulí je jen málo.

Podobná situace je třeba také ve Štýrském Hradci. Tam byly asi dvě desítky takových jmen, o jejichž přejmenování se teprve rozhoduje. Na debatu o tom, jak se vypořádat s minulostí, se vede ve Spolkové republice dlouhodobě.

Velkým tématem bylo i to, jakým způsobem se postavit k rodnému domu Adolfa Hitlera, který leží nedaleko Vídně. Dlouho byl v soukromém vlastnictví, až ho nechal soud znárodnit a úřady zbourat. Na jeho místě má teď vzniknout policejní stanice. 

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme