Linkový autobus zasáhl na východě Ukrajiny granát. Zemřelo nejméně 10 lidí

Nejméně 10 civilistů dnes přišlo o život a dalších 18 utrpělo zranění poté, co autobus na východu Ukrajiny utrpěl přímý zásah dělostřeleckým granátem či raketou. Proruští separatisté podle ukrajinských médií ostřelovali kontrolní stanoviště ukrajinské armády u města Volnovacha v okamžiku, kdy jím projížděl linkový autobus. Separatisté ale svou odpovědnost za tragédii ihned popřeli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští separatisté na tanku východně od Doněcku

Proruští separatisté na tanku východně od Doněcku | Zdroj: Reuters

"U Volnovachy je jen ukrajinské kontrolní stanoviště, ale leží mimo dostřel našeho dělostřelectva. Nebyli jsme s to jej ostřelovat," citovala agentura Interfax mluvčího "ministerstva obrany" neuznávané povstalecké Doněcké lidové republiky.

Mluvčí generálního štábu ukrajinské armády Vladyslav Selezňov listu Ukrajinska pravda řekl, že mezi oběťmi je šest žen. Na místě neštěstí podle agentury Unian pracují ukrajinští kriminalisté.

Z útoku se navzájem obviňují proruští separatisté a ukrajinská armáda.

Konfliktů v oblasti přibývá

Na východě Ukrajiny navzdory vyhlášenému příměří přibývá potyček mezi proruskými separatisty a vládními vojsky, zatímco diplomatická jednání o urovnání konfliktu skončila ve slepé uličce. Obě strany se vzájemně obviňují z porušování klidu zbraní. Boje si od dubna vyžádaly přes 4800 mrtvých.

"Jeden voják byl během uplynulých 24 hodin zabit a dalších deset raněno," řekl dnes ukrajinský armádní mluvčí Andrij Lysenko během pravidelné tiskové konference v Kyjevě.

"Vystupňování nepřátelství v posledních dnech a snahy posunout demarkační linii ukazují, že ruští vojáci a teroristé vsadili na taktiku stupňování napětí na Donbasu," prohlásil. Slovem "teroristé" Kyjev označuje separatisty.

V hlavní povstalecké baště Doněcku podle místních úřadů zahynuli v noci na dnešek dva civilisté a další tři utrpěli zranění při dělostřeleckém ostřelování. Další civilista se stal obětí palby dnes ráno ve vsi Maloorlivka asi 30 kilometrů severovýchodně od Doněcka.

V posledních hodinách zesílily také boje na doněckém letišti, kde se zřítila věž leteckých dispečerů. Síly tzv. Doněcké lidové republiky daly ukrajinským vojákům na letišti ultimátum ke stažení – ti ale odmítají zcela zničený komplex nové budovy letiště opustit.

Rusko vyšetřuje údajnou genocidu

Rusko mezitím zahájilo další trestní stíhání ukrajinských představitelů pro genocidu ruskojazyčného obyvatelstva Ukrajiny.

"Tyto činy ukrajinské soldatesky jsou zvláště těžkým zločinem nejen podle ruského, ale i podle mezinárodního práva," uvedl Vladimír Markin z vyšetřovacího výboru.

Mezinárodní trestní soud v Haagu přijal ruský podnět pro vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině.

Dům v Doněcku poškozený palbou (archivní foto) | Foto: Reuters

Doněck a Luhansk | Foto: Český rozhlas

Zvětšit mapu

Martin Dorazín, ČTK, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme