Liou Siao-po je stále ve vězení, čínské úřady kritiku odmítají
S výzvou k propuštění Liou Siao-poa se na čínskou vládu obrací pětice nositelů Nobelovy ceny míru. Liou Siao-po si odpykává jedenáctiletý trest za publikování Charty 08, která požaduje dodržování čínské ústavy a demokratizaci společnosti. V současnosti je také jediným nositelem Nobelovy ceny míru, který je za mřížemi. Od ocenění Liou Siao-poa přitom uplynul už rok.
Pokud se výrazně nezvýší mezinárodní tlak na Čínu zejména ze strany Spojených států a Evropské unie, komunistické úřady podle zpravodaje ČRo v Číně Roberta Mikoláše Liou Siao-poa nepropustí.
Naopak tlak proti všem kritikům čínského režimu navíc ještě zesílil. Letos v srpnu vláda v Pekingu navrhla zpřísnit postup vůči všem oponentům. Chce dát policii mnohem širší práva k zadržování nepohodlných osob a jejich držení na tajných místech.
O věznění čínského disidenta a nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-poa mluvil ve Světě o třetí na Rádiu Česko Robert Mikoláš
Blíží se totiž výměna na nejvyšších postech a odcházející garnitura komunistických vládců nechce předat moc nové generaci v situaci, kdy její pozice kdokoli ohrožuje.
Podle Mikoláše na tom zřejmě nic nezmění ani pětice nositelů Nobelovy ceny míru vyzývajících Čínu, aby Liou Siao-poa propustila. Mezi oceněné, kteří požadují propuštění Liou Siao-poa, je například jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu nebo íránská právnička Širin Ebadiová.
Manželka Liou Sio-poa žije od října 2010 pod přísným policejním dozorem a setkat se smí jen s nejbližšími příbuznými. Nemůže používat internet ani telefon. S manželem se od ledna 2011 setkala údajně dvakrát. Na oficiální dotaz pracovní skupiny Organizace spojených národů pro svévolná zadržování Peking uvedl, že proti manželce Liou Siao-poa není vedeno žádné trestní řízení.
Zlepšení stavu lidských práv v Číně tak nelze podle Mikoláše v blízké budoucnosti očekávat. Důkazem je desetiletý žalář pro dalšího známého disidenta Liou Sien-pina, který byl letos odsouzen za podněcování k rozvracení státní moci.
Zástupkyně ředitele Amnesty International pro asijsko-pacifický region Catherine Baber popsala situaci v Číně slovy, že Číňané žijí jako ve svěrací kazajce.
Liou Siao-po je v historii udělování Nobelových cen míru teprve třetím člověkem, který byl v době ocenění ve vězení. Vězněný byl také Carl von Ossietzky, kterého zadržovali nacisté, a také barmská opoziční vůdkyně Su Ťij.