Liou Siao-po je stále ve vězení, čínské úřady kritiku odmítají

S výzvou k propuštění Liou Siao-poa se na čínskou vládu obrací pětice nositelů Nobelovy ceny míru. Liou Siao-po si odpykává jedenáctiletý trest za publikování Charty 08, která požaduje dodržování čínské ústavy a demokratizaci společnosti. V současnosti je také jediným nositelem Nobelovy ceny míru, který je za mřížemi. Od ocenění Liou Siao-poa přitom uplynul už rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liou Siao-po si odpykává jedenáctiletý trest odnětí svobody za podněcování k rozvracení státní moci | Foto: public domain, Voice of America

Pokud se výrazně nezvýší mezinárodní tlak na Čínu zejména ze strany Spojených států a Evropské unie, komunistické úřady podle zpravodaje ČRo v Číně Roberta Mikoláše Liou Siao-poa nepropustí.

Naopak tlak proti všem kritikům čínského režimu navíc ještě zesílil. Letos v srpnu vláda v Pekingu navrhla zpřísnit postup vůči všem oponentům. Chce dát policii mnohem širší práva k zadržování nepohodlných osob a jejich držení na tajných místech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O věznění čínského disidenta a nositele Nobelovy ceny míru Liou Siao-poa mluvil ve Světě o třetí na Rádiu Česko Robert Mikoláš

Blíží se totiž výměna na nejvyšších postech a odcházející garnitura komunistických vládců nechce předat moc nové generaci v situaci, kdy její pozice kdokoli ohrožuje.

Podle Mikoláše na tom zřejmě nic nezmění ani pětice nositelů Nobelovy ceny míru vyzývajících Čínu, aby Liou Siao-poa propustila. Mezi oceněné, kteří požadují propuštění Liou Siao-poa, je například jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu nebo íránská právnička Širin Ebadiová.

Manželka Liou Sio-poa žije od října 2010 pod přísným policejním dozorem a setkat se smí jen s nejbližšími příbuznými. Nemůže používat internet ani telefon. S manželem se od ledna 2011 setkala údajně dvakrát. Na oficiální dotaz pracovní skupiny Organizace spojených národů pro svévolná zadržování Peking uvedl, že proti manželce Liou Siao-poa není vedeno žádné trestní řízení.

Zlepšení stavu lidských práv v Číně tak nelze podle Mikoláše v blízké budoucnosti očekávat. Důkazem je desetiletý žalář pro dalšího známého disidenta Liou Sien-pina, který byl letos odsouzen za podněcování k rozvracení státní moci.

Zástupkyně ředitele Amnesty International pro asijsko-pacifický region Catherine Baber popsala situaci v Číně slovy, že Číňané žijí jako ve svěrací kazajce.

Liou Siao-po je v historii udělování Nobelových cen míru teprve třetím člověkem, který byl v době ocenění ve vězení. Vězněný byl také Carl von Ossietzky, kterého zadržovali nacisté, a také barmská opoziční vůdkyně Su Ťij.

Robert Mikoláš, Dana Votýpková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme