Liou Siao-po se o Nobelově ceně dozvěděl od vězeňské služby

Čerstvý nositel Nobelovy ceny míru ji věnuje lidem zabitým při zásahu čínské armády na pekingském náměstí Nebeského klidu. Liou Siao-po to řekl při nedělním setkání s manželkou, která ho ve vězení navštívila. Opoziční předák, který si odpykává jedenáctiletý trest za rozvracení státní moci, získal ocenění za dlouhodobý nenásilný boj za demokratizaci čínské společnosti:

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský držitel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po

Čínský držitel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po | Zdroj: ČTK

Cena je zasvěcena mrtvým z Ťien-an-men, kteří obětovali životy za svobodu a demokracii, uvedl dojatý Liou Siao-po ve věznici v městě Ťin-čou. Jedna z matek tisíců obětí masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu v reakci uvedla, že Liou Siao-poova slova povzbudí všechny, kdo věnují život úsilí za demokratizaci společnosti.

Žena vězněného aktivisty pak na sociální síti Twitter napsala, že o udělení Nobelovy ceny míru ho v sobotu, tedy den po vyhlášení ocenění v norském Oslu informovala vězeňská služba.

Ona sama se ale nyní nachází v domácím vězení. Jméno letošního nositele Nobelovy ceny míru vůbec poprvé také zmínila čínská vládní agentura Sin-chua, která však jen přeložila článek z ruských novin kritizujících toto ocenění jako politický nástroj.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme