Rusko chce změnit mezinárodní řád, řekl Lipavský na zasedání OSN k rezoluci o Ukrajině

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vystoupil ve čtvrtek odpoledne na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN). Zástupce Česka plně podpořil rezoluci vyjadřující podporu Ukrajině, kterou téměř před rokem napadlo Rusko. „Humanitární cena této války je srdcervoucí. Ruská barbarská totální válka připomíná hrůzy druhé světové války,“ uvedl v projevu Lipavský a zdůraznil nutnost vyšetření válečných zločinů.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2023-02-23t164035z_1_230223-174128_afo.JPG

Lipavský připomněl, že Česká republika projevila vstřícnost vůči válečným uprchlíkům a více než půl milionu z nich poskytla dočasnou ochranu | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

Lipavský vystoupil na Valném shromáždění OSN, na kterém zástupci členských států budou hlasovat o rezoluci. Ta vyjadřuje podporu územní celistvosti Ukrajiny, požaduje okamžitý odchod ruské armády z území státu a obsahuje i výzvu k zastavení bojů.

Ministr rezoluci plně podpořil. „Chtěl bych apelovat na všechny, kteří by mohli být v pokušení zaujmout ‚neutrální‘ postoj, a na ty, kteří se domnívají, že nejde o ‚jejich‘ válku: pokud nebudeme jednat nyní, pak akceptujeme nový mezinárodní řád založený na využívání brutální síly, založený na kolonialismu,“ uvedl Lipavský.

Ministr zahraničí @Jan Lipavský za 🇨🇿 promluvil k valnému shromáždění OSN před hlasováním o rezoluci, která volá po trvalém a spravedlivém míru na 🇺🇦, zastavení ruské agrese a odchodu jeho vojsk z mezinárodně uznaného území Ukrajiny.

Co Lipavský mj. řekl 🧵👇

17:02 – 23. 02. 2023

27 380

Lipavský zdůraznil také skutečnost, že invaze dopadá nejen na Ukrajinu, ale i na zbytek světa.

 „(Ruská agrese) způsobila rázovou vlnu na světových trzích s potravinami a komoditami a hrozí, že se 50 milionů lidí v Africe a na dalších kontinentech ocitne na pokraji hladomoru,“ řekl ministr. Dodal také, že Česko podporuje černomořskou obilnou iniciativu a úsilí OSN o její další rozšíření v březnu 2023.

Připomněl také, že Česká republika projevila vstřícnost vůči válečným uprchlíkům a více než půl milionu z nich poskytla dočasnou ochranu.

Spravedlivý mír

Lipavský před zástupci členských států také uvedl, že Česko nadále hodlá podporovat přání Ukrajiny „dosáhnout spravedlivého míru v souladu s Chartou OSN“. Podle něj ruské ambice nekončí na hranicích státu, na který před rokem podniklo invazi. 

Umím si představit vstup Finska do NATO dříve než Švédska, říká ministr Lipavský

Číst článek

„Všichni by si měli uvědomovat, že každá země se může stát další obětí Ruska. O budoucnosti mezinárodního řádu se rozhoduje právě teď,“ dodal Lipavský. Prohlásil také, že Ukrajina brání nejen sebe, ale také základní principy Charty OSN.

„Zlovolné ambice Ruska sahají daleko za hranice Ukrajiny. Rusko chce změnit mezinárodní řád. Chce svět rozdělený na sféry vlivu, kde neokoloniální vztahy nahradí rovnoprávné partnerství,“ zdůraznil ministr.

Vyzdvihnul také snahu o vyšetření válečných zločinů. „Je třeba zajistit plnou odpovědnost za válečné zločiny a všechny další zločiny v souvislosti s ruskou válkou, včetně odpovědnosti za zločin agrese,“ řekl Lipavský.

„Nechat vedoucí představitele odpovědné za zločin agrese bez trestu by znamenalo vzdát se boje proti beztrestnosti a fakticky tak podporovat agresi,“ podotknul ministr zahraničí.

Timon Láska, Julie Šafová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme