Listopadové volby v Barmě budou podle analytika fraškou

Listopadové volby v Barmě se odehrají bez disidentky a nositelky Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij. Prvních voleb v zemi po dvaceti letech se nezúčastní, ačkoli je na seznamu voličů. Důvodem je nedemokratičnost voleb, ve kterých je již předem známý vítěz.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rangún (Barma)

Rangún (Barma) | Foto: Eric Lafforgue

„Barmská junta se oplotila dopředu, jelikož v dolní i v horní sněmovně barmského parlamentu má pojištěnu čtvrtinu míst. Má tedy pojištěnu ústavní většinu. Volby jsou tedy samozřejmě fraškou,“ říká zahraničně politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

O blížících se volbách v Barmě mluvil na Radiožurnálu zahraničně politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Ani ve zbývajících 75 procentech míst nemá opozice zajištěná místa, protože armáda má svoji politickou stranu, kterou vede bývalý generál a premiér.

„Volby povedou k tomu, že u moci zůstane barmská armáda,“ pokračuje Slezák.

Podle Slezáka je vůbec překvapivé, že barmští generálové umožnili Su Ťij účast ve volbách alespoň pasivně:

„Nový volební barmský zákon totiž vylučuje z účasti na volbách toho, kdo má cizího státního příslušníka za manžela nebo manželku, což v případě Su Ťij platí, i když její muž již zemřel. A také toho, kdo byl na základě barmského práva souzen a odsouzen, což u disidentky také platí, i když prosazovala jen normální lidská práva a za to by v demokratickém státě souzena být nemohla.“

Su Ťij se nicméně vyjádřila v tom smyslu, že za těchto podmínek, kdy volby nemají žádnou váhu, nevyužije ani svého pasivního volebního práva.

Opozice se rozpustila

Národní liga pro demokracii, která v čele se Su Ťij vyhrála volby v roce 1990, učinila solidární krok, když se její vedení rozhodlo, že než kandidovat bez Su Ťij, tak se raději rozpustí. Strana tedy do voleb nejde.

Su Ťij vyzvala Barmánce, aby se nedemokratických voleb nezúčastnili. „I kdyby náhodou volby nedopadly podle představ nynější vlády, nemám nejmenší pochybnost, že s tím vláda stihla něco udělat. Stejně jako to udělala po volbách v roce 1990. Je to režim, který si chce udržet moc a nezajímá ho štěstí svého lidu,“ dodává Slezák.

Dana Votýpková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme