Listy hodnotí balkánskou misi G. Bushe

Deníky se ohlížejí za cestou prezidenta Bushe na Balkán. Ačkoli šéf Bílého domu pomalu uvolňuje místo v novinových titulcích na zpravodajských stránkách jiným tématům, komentáře se mu věnují poměrně obsáhle. Další téma - zneužívání dětské práce v Číně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Čí ruce vyrábějí suvenýry, které si odvezou návštěvníci letních olympijských her příští rok z Pekingu? I na to se ptají zahraniční noviny. Čtyři tamní firmy, které vyrábějí reklamní předměty a suvenýry pro olympiádu v Pekingu, čelí obvinění ze zneužívání pracovníků. Organizace PlayFair tvrdí, že tyto továrny používají k práci i děti. Čína na tuto zprávu reagovala zahájením vyšetřování daných společností, které ovšem obvninění odmítají. Co o tom dnes, v Mezinárodní den boje za odstranění práce dětí, píše čínský tisk, uslyšíte od našeho tamního zpravodaje Roberta Mikoláše:

"Neustoupíme tlaku", doslova křičí titulek v dnešním vydání listu China Daily v souvislosti s chystaným schválením nového Zákoníku práce. Jeho autoři totiž poukazují na tlak ze strany zahraničních firem, podle kterých bude prý nová norma příliš přísná. Peking prý ale chce chránit práva čínských zaměstnanců, a tak žádná cizí společnost porušující práva dělníků není vítána. Paradoxně přicházejí tato slova krátce po objevení zneužívaných a zubožených dělníků pracujících v závodě syna místního komunistického šéfa na severu Číny i obvinění, že na jihu země používají firmy vyrábějící předměty s olympijskými emblémy i děti.

K tomu list Chaina Daily otiskl prohlášení viceprezidenta Přípravného výboru, že zaměstnávání dětí v těchto závodech nebude trpět. Deník South China Morning Post vycházející v Hong Kongu pak problému věnuje celou stránku, zveřejnil fotografii z včerejšího protestu proti těmto praktikám i reakce obviněných. Ti tvrdí, že jejich dělníci mají vyšší mzdy než je průměr, a zároveň předložili pracovní smlouvy, z kterých vyplývá, že mezi dělníky nejsou žádné děti. Podle PlayFair ale není problém je zfalšovat, uzavírá South China Morning Post.

Deníky nabízejí i ohlédnutí za cestou prezidenta Bushe na Balkán. Ačkoli šéf Bílého domu pomalu uvolňuje místo v novinových titulcích na zpravodajských stránkách jiným tématům, komentáře se mu věnují poměrně obsáhle. Britský deník The Times připomíná nadšené ovace, které amerického prezidenta čekaly v Bulharsku a Albánii. V Tiraně po něm dokonce pojmenovali jednu centrální ulici. "Ale zatímco projevovali vděčnost, nedočkali se od Bushe na oplátku téměř ničeho," píší britské Timesy. "Bulhaři závisející na ruské energii chtějí výslovnou americkou podporu a slib, že americký protiraketový štít bude chránit také jejich zemi. Albánci zase chtějí vstoupit do NATO, což Bush vřele leč nezávazně podpořil, a především chtějí nezávislost Kosova. V tomto bodě jim téměř slíbil definitivní datum rozhovorů," píše britský deník.

List Washington Post Bushovi vyčítá, že neměří všem stejným metrem. Tentokrát se to týká disidentů. Deníku se nelíbí měkkost při obraně jedněch ve srovnání s důsledností věnovanou jiným. Jde konkrétně o egyptského disidenta, kterého poslal do vězení egyptský prezident Husní Mubarak. "Jeho obrana by narušila postupy amerického velvyslance v Káhiře a dalších zastánců usmiřování Mubaraka a jiných přátelsky nakloněných diktátorů. Na druhé straně by to ale zase znamenalo, že Bushova slova o hájení svobody mají něco do sebe," píše Washington Post.

Podobně se vyjadřuje izraelský Jerusalem Post, a to s odvoláním na egyptského disidenta Sáda Edína Ibráhima, který Bushovi v Praze na uzavřeném semináři věnovaném disidentům naslouchal. Prohlásil, že se cítí zklamán a zrazen, protože Bush podléhá Mubarakovým manipulacím. "Takovou skepsi sdílí i mnoho dalších, kteří byli přítomni, protože Bushova snaha o prosazování demokracie v jeho druhém volebním období opravdu vyznívá na prázdna. A to navzdory vznešené rétorice druhého inaguračního projevu," píše Jerusalem Post.

Americký tisk se také obsáhle věnuje aféře kolem loňského odvolání 9 federálních prokurátorů, které bylo podle Demokratické strany politicky motivované. Důvodem je včerejší hlasování v Senátu, při kterém nevyšel návrh na odvolání amerického ministra spravedlnosti Alberta Gonzalese. Z amerických listů čte zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Alexandr Pícha.

Deník Washington Post uvádí, že Demokratická strana ani nedoufala v prosazení Gonzálesovy rezignace. Jejím hlavním cílem bylo způsobit ministru Bushovy administrativy veřejnou ostudu. To se jí nakonec částečně podařilo, protože se Alberta Gonzalese nakonec nezastalo i 7 republikánských senátorů. Washington Post také připomíná, že už odstoupilo nebo oznámilo rezignaci několik nejbližších spolupracovníků ministra spravedlnosti.

New York Times píše, že i republikánští senátoři odmítli poskytnout ministru Gonzalesovi obranu. Nehlasovali proti němu jen proto, že považovali návrh demokratů za politicky motivovaný a celou proceduru v Senátu za ztrátu času. New York Times také cituje republikánského senátora Voinoviche, podle kterého by Bush měl vyzvat Gonzalese k rezignaci. Není podle něj navíc záruka, že se něco jako loňské skandální odvolání federálních prokurátorů opět nestane.

Na závěr se ještě krátce podíváme do Brazílie. Do ulic Sao Paula totiž vyrazily sta-tisíce lidí, aby se zúčastnily takzvaného Průvodu hrdosti homosexuálů. A brazilské listy si všímají toho, že počtem účastníků překonal průvod v tradičně katolické Brazílii i papežovu mši pod širým nebem. Na největší shromáždění během Benediktovy květnové návštěvy přišel asi jeden milion lidí, kdežto Průvodu hrdosti homosexuálů se na hlavní tříde v Sao Paulu v karnevalovém veselí zúčastnily tři až čtyři miliony lidí, všímají si brazilská média.

Pavla Hůlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme