Listy hodnotí mezikorejský summit

Novináře zaujala dohoda o likvidaci severokorejského jaderného zařízení v Jongbjonu. Deníky stále vyjadřují pochybnosti o ochotě Pchjongjangu splnit domluvené závazky. Německé noviny zase komentují dnešní stávku strojvůdců, která podle nich nikomu neprospěje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Severní Korea přistoupila na likvidaci svého jaderného zařízení v Jongbjongu. Předcházela tomu léta tvrdého vyjednávání v rámci šestistranných rozhovorů. Podle tisku taktovku při jednání vedli Američané za asistence Číny. Americký deník The Washington Post připomíná, že současný americký prezident George Bush udělal vůči Severní Koreji přesně to, co kdysi ohnivě vyčítal svému někdejším protikandidátovi Johnu Kerrymu.

"Bush kdysi řekl, že Kerry prosazuje naivní a nebezpečnou politiku, když navrhuje bilaterální jednání s Pchjongjangem vedené paralelně se šestistrannými rozhovory," píše list. Podle Bushe prý Kerryho nápad šestistranné rozhovory podkopával. "Pokud by někdo pochyboval, pak smlouva ohlášená v Pekingu dokazuje, do jaké míry Bush přejal přístup, který kdysi odsuzoval. Dohoda vznikla na základě dvoustranných jednání mezi Spojenými státy a Severní Koreou, která se odehrávala souběžně s rozhovory šestistrannými, přesně tak, jak to chtěl Kerry," dodává deník.

Rakouský deník Die Presse píše: "Nejvyšším cílem severokorejského vládce je udržení moci. Druhým nejvyšším cílem je vymáčknout co nejvíce peněz. To se mu podařilo, když pohrozil sousedům raketami a atomovými bombami. Nechá si proto tento pokrový hráč vyrazit jen tak z ruky nejlepší kartu. Rostou také pochyby ohledně samotné dohody, ve které se Severní Korea zavázala, že do konce roku učiní jaderná zařízení nepoužitelnými.

Ale nikde nestojí, co se stane s bombami, které už Severní Korea možná vlastní. Přesto jsou momentálně všichni účastníci spokojení. Severokorejský Kim dostane čerstvé peníze a nemusí přitom kapitulovat ani pootevřít skulinku do svého stalinistického disneylandu. Odcházející prezidenti Jižní Koreje a Spojených států si zase dělají naději na místečko v historii. A Kimova hra pokračuje dál," zdůrazňuje deník.

Nad cíly německých protestů železničářů se pozastavuje list Financial Times Deutschland. Připomeňnme, že strojvůdci sdružení v odborovém svazu GDL zastavili vlaky zhruba před hodinou a další dvě hodiny je ještě nerozjedou. Stávka se přitom měla uskutečnit už dřív, ale odbory ji odložily a ani dnes nemá příliš velkou podporu. "Hněv projevují odboráři opravdu hlasitě, ale pokud jde o realizaci stávkových hrozeb, je o něco tišší. Německé dráze to ale vůbec nenahání strach, protože si od prvních hrozeb stávkou v létě připravila nouzové plány. Čím déle konflikt mezi železnicí a GDL o absurdní zvýšení mzdových tarifů o 31 procent potrvá, tím jasnější bude jedna věc: Odbory nadýmají hruď, ale pískot se neozývá," píše německý deník Financial Times Deutschland.

Podle dalšího německého deníku Süddeutsche Zeitung ale nemůžou odbory couvnout. "Další problém je v tom, že krok zpátky pro malý odborový svaz strojvůdců neexistuje. Kdyby se teď podrobil, neměl by tento nejstarší odborový svaz v Německu žádnou budoucnost."

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme