Listy hodnotí postavu A. Pinocheta

Dnes se obyvatelé Chile - někteří se smutkem, jiní s radostí rozloučí s bývalým diktátorem Augustem Pinochetem, který v neděli ve věku 91 let zemřel. Skoro všechny světové deníky se ještě dnes ve svých komentářích vracejí k hodnocení této kontroverzní osobnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Například list International Herald Tribune píše, že Pinochet za sebou zanechal mnoho nezodpovězených otázek. "Chile se v pondělí zdálo být už klidnější. " Porovnává deník situaci s nedělními demonstracemi, které se v ulicích chilských měst objevili po oznámení generálova skonu v neděli. Pinochetovi obdivovatelé se hromadili u jeho rakve vystavené ve vojenské akademii, ale zbytek země se vrátil ke všednímu životu. Generálova smrt ale nejenže znovu vynesla na povrch rozdělení společnosti, které způsobil, zenechala za sebou také mnoho palčivých nezodpovězených právních a politických otázek. Například, co se stane s trestními řízeními, které proti němu a jeho podřízeným nedávno začaly. Upozorňuje International Herald Tribune.

Také komentátor amerického listu New York Times Ariel Dorfman si myslí, že úmrtím Pinocheta se kapitola chilských dějin spojená s jeho jménem zcela neuzavřela. Citujeme: "Aby byl opravdu vyhnán z našich životů, měl být Pinochet postaven před soud a měl se hájit proti nařčení z vražd a mučení, únosů a rozkrádání, která proti němu soudy vznesly." "Obraz Pinocheta se tak totiž stále vznášel nad Chile jako stín", pokračuje list. "Ti, kteří oslavovali jeho smrt, měli konečně pocit, že se něco definitivně zlomilo, když Pinochetovo prázdné a nestoudné srdce přestalo bít. Strávili svůj život čekáním na tento okamžik, kdy stín ustoupí a naše země bude očištěna a připravena znovu začít. Na tento okamžik, kdy budeme muset dospět a přestat vinit generála Pinocheta za všechno, co se nepovedlo a nepovede. Jednoduše na ten okamžik, kdy nám zmizí z dohledu. A deník New York Timmes uzavírá svůj komentář větou: Boj o duši chilského národa právě začal.

Včera se rozhodovalo o pokračování rozhovorů s Tureckem o vstupu do Evropské unie. Evropská pětadvacítka začala další týden psychodramatu okolo turecké kandidatury", píše francouzský deník Le Figaro. "První dějství se odehrálo včera v Bruselu. Ministři zahraničí Unie, v této otázce rozdělěné jako nikdy předtím, nakonec oproti předpokladům došli k usnesení a rozhodli o částečném zmrazení rozhovorů s Tureckem. Tento krok může citelně zbrzdit rozhovory o tureckém přistoupení, které už dnes jsou plánované na 10 až 15 let. Další dějství tohoto psychodramatu nás čeká ve čtvrtek na summitu v Bruselu". Upozorňuje francouzský list.

K tématu se vyjadřuje také britský The Independent: "Dohodnutý kompromis zbrzdí turecké přístupové rozhovory, ale odvrátí možný rozkol mezi lídry vlád zemí Evropské unie na summitu v Bruselu" myslí si list a pokračuje: "Rozhodnutí je ranou pro Turecko, které doufalo, že se na poslední chvíli zachrání nabídkou otevření jednoho přístavu a letiště pro obchod s Kyprem. To ale Unie vyhodnotila jako nedostačující, protože plán Ankary nebyl bez podmínek.", píše list a dodává: "Obě strany, stoupenci tureckého členství v EU i skeptikové, se ovšem považují za vítěze. Spojené království, které podporovalo tureckou věc a původně trvalo na zmrazení pouhých tří kapitol, soudí, že rozhodnutí ponechalo naděje Ankary na přistoupení naživu. Naopak Rakousko, jeden z nejtvrdších kritiků Turecka, tvrdí, že se zmrazení týká klíčových kapitol a Turecko tak nemůže počítat s žádnými zárukami."

"Všechny oči jsou nyní obrácené k Turecku a k reakci Ankary.", uzavírá britský list. "Turecká vláda byla pod tlakem veřejného mínění, které chtělo, aby jednání opustila. Ale Ankara může s klidem počkat až do příštího roku a zhodnotit, jestli došlo k nějakému pokroku v jednáních, která stále zůstávají otevřená."

A ještě nahlédneme do novin ve vzdáleném koutě světa. V historicky prvních přímých volbách v indonéské provincii Aceh získal místo guvernéra této neklidné části země bývalý představitel povstalců a politický vězeň Irwandi Yusuf. Právě ten byl vloni u podpisu mírové dohody s indonéskou vládou, která ukončila téměř 30tiletý konflikt. Volby komentují i dnešní indonéské noviny. Cituje z nich zpravodaj Českého rozhlasu v jihovýchodní Asii Robert Mikoláš:

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: TISK

Pavel Novák, Robert Mikoláš, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme