Listy o 750. výročí konfederalizace Švýcarska

Švýcaři si včera přimomínali výročí založení své konfederace a neutralitu státu. V alpské zemi si ale vůbec nejsou jednotní v názoru, co s mezinárodním postavením Švýcarska dál. O neutralitě mnozí pochybují i kvůli současné krizi v jižním Libanonu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Džihád je globálním výstřelkem, píše dnes americký deník The Boston Globe. Během letošního léta jsme podle deníku zužováni novými obavami. Opět totiž dostáváme lekci. Násilí, které se jednou rozpoutá, vytváří vlastní hrůznou hybnou sílu. Ten, kdo napadne někoho jiného, byť je to v sebeobraně, musí být připraven na ztráty, které budou nevyhnutelně následovat. Tyto ztráty se neměří pouze počtem zmařených dětských životů, ale také počtem zmařených dětských duší, a to na obou stranách konfliktu, konstatuje list a poukazuje tím na oběti v jiholibanonské Kaně.

Švýcaři si připomněli 750 let od založení konfederace. Píše o tom dnešní švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Ústředním tématem celonárodních oslav byla neutralita. Včerejší státní svátek ale znovu potvrdil, jak je vláda v otázce neutrality rozštěpená. Podle ministryně zahraničních věcí není totiž neutrální ten, kdo mlčí, když se cílem vojenských akcí stanou civilisté - stejně jako ten, kdo se nepostaví teroru. Takový člověk se svým mlčením s danou situací ztotožňuje.

Nikdo by nerozuměl tomu, kdyby neutrální Švýcarsko, kde byly podepsány Ženevské konvence, mlčelo k bombardování jiholibanonské vesnice Kana a k smrti nevinných žen a dětí. Tím by země dala všanc svou mezinárodní věrohodnost. Ministryně nicméně uznala, že Švýcarsko nikdy neodepřelo Izraeli právo bránit se proti napadení. To je součástí mezinárodního práva. Jenže zrovna to je největším sporným bodem současné diskuse o postoji Švýcarska Jedná se v~případě současného násilí na Blízkém východě o válku nebo ne?, ptá se list.

Ve Švýcarsku je teď zvláštní zpravodajka Klára Stejskalová. Cituje z listu Tagesanzeiger, z článku nazvaného Ti druzí a my.

Přehrát

00:00 / 00:00

K. Stejskalová: TISK

Mlčet nestačí, naše neutralita nemůže být omluvou pro to,abychom zůstali stranou. Současná situace má dvě roviny: lidské oběti v Libanonu a Izraeli a také nadcházející hlasování o novém azylovém zákonu. Jak se píše v komentáři listu Tages Anzeiger, od dob průmyslové revoluce Švýcarsko těžilo a těží z myšlenkového potenciálu imigrantů. Důležitou roli sehrávají cizinci na univerzitách. Zahraniční vědci a manažeři přispívají k věhlasu Švýcarska. Pak tu máme, ale i jiné cizince, pokračuje švýcarský deník, takové, kteří k nám přicházejí, aby unikli z bídných ekonomických podmínek v jejich vlasti nebo uprchli před válečným nebezpečím. Švýcarsko je zemí s humanitární tradicí a na to bychom neměli v září při referendu zapomenout. Zpřísnění podmínek pro azylanty neodpovídá této myšlence. Pokud budou akceptovat naše hodnoty měli by dostat šanci u nás žít, ať už jde o uprchlíky nebo vědce, uzavírá Tages Anzeiger.

Tolik naše zvláštní zpravodajka Klára Stejskalová. Podívejme se teď k našim východním sousedům, na Slovensko. Vláda Roberta Fica má brzy žádat o důvěru. V parlamentu je zajímavá atmosféra už teď. Předpokládám, že slovenský tisk tomu věnuje velkou pozornost.

Slovenský premiér Robert Fico včera se svými řečnickými schopnostmi předstoupil před slovenské zákonodárce a obhajoval program vlády, se kterým se uchází o důvěru parlamentu, píší dnes slovenské Hospodárske noviny. Během některých pasáží si vysloužil potlesk svých přívrženců, zatímco opoziční poslanci se mu vysmáli. I když se o obsahu vládního programu bude diskutovat až dnes, je z včerejších reakcí politiků zřejmé, že kritika bude velmi tvrdá.

Můžeme se tak těšit na to, že opozice Ficův program rozmete. Její členové včera avizovali, že dokument v tomto znění v žádném případě nepodpoří. Jenže kritika je jedna věc a realita je věc druhá. Koalice totiž při současném složení parlamentu ani nebude potřebovat, aby opozice cokoliv dělala. Musel by se stát zázrak, aby tento - pro někoho zcela směšný vládní program na další čtyři roky nebyl schválen, konstatuje list.

Soňa Marešová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme