Listy o americko-britském summitu

Přehled zahraničního tisku začneme v Camp Davidu. Právě tam se odehrají jednání mezi americkým prezidentem Georgem Bushem a Gordonem Brownem, který přijíždí do Spojených států poprvé od doby, co se přestěhoval do Downing Street deset.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Britské listy si všímají Brownova zřetelného odstupu od tématu Iráku. "Při rozhovoru s novináři během letu do Washingtonu nepadla o Iráku ani zmínka," poznamenává deník Independent, který v tom vidí Brownův pokus distancovat se od války, která je v Británii nazývána "Blairovou válkou". Deník si všímá, že ze slovníku nového britského premiéra zmizela i další často používaná fráze jeho předchůdce: totiž válka s terorem.

Také Guardian zaznamenal snahu Gordona Browna posunout debatu z ožehavých témat na otázky zdánlivě méně kontroverzní: "Proto se má místo Iráku mluvit zejména o Dárfúru a obchodu," píše Guardian a dodává, že se Brown pokouší o žongléřský kousek: "Zdůrazňuje spojenectví s USA, zatímco jeho jednání jasně ukazuje, že vztahy s Washingtonem už nebudou tak těsné, jako za časů Tonyho Blaira," soudí Guardian.

Jak vidí budoucnost britsko-amerického spojenectví komentátoři na druhé straně Atlantiku, ve Spojených státech? Za všechny citujme severoamerický deník Washington Post, který k tématu píše, že začala nová kapitola americko-britských vztahů - kapitola, kterou bude ovlivňovat zejména situace na domácí scéně v obou zemích. Podle listu se dá očekávat zachování dobrých vztahů mezi Amerikou a Velkou Británií. "Ovšem Brown si je velmi dobře vědom, že kvůli příliš těsným vztahům ztratil Tony Blair doma podporu," upozorňuje Washington Post.

V Japonsku voliči připravili koalici premiéra Šinzóa Abého porážku, jakou země za posledních padesát let nepamatuje. Připomeňmě, že Japonci vybírali polovinu osazenstva horní parlamentní komory. Jejich volba znamená, že Abeho koalice ztratila v Senátu většinu. Reakce japonských novin shrnuje východoasijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš:

Výsledky jsou velkou ranou Abeho vládě, tak reaguje největší japonský list Yomiuri. Další z významných deníků, Asahi Šimbun jde ještě dál, když píše, že premiér by měl odstoupit. Média si v této souvislosti všímají, co všechno způsobilo porážku vládní koalice. Vypočítávají skandály jednotlivých ministrů týkajících se zneužívání finančních prostředků, v květnu kvůli tomuto podezření dokonce spáchal šéf resortu zemědělství sebevraždu. Jeho nástupce se však do problémů s peněžními fondy záhy zapletl také.

Na popularitě určitě nepřidalo ani prohlášení bývalého ministra obrany, který ospravedlňoval shození amerických jaderných bomb na Hirošimu a Nagasaki. Odmítavé reakce veřejnosti urychlily jeho odchod. Zda to postihne i samotného premiéra, není jasné, rozhodují hlavně volby do dolní komory parlamentu, přesto k demisím na základě špatných výsledků do Senátu v nedávné minulosti došlo, připomínají japonská média.

Čtení ze zahraničního tisku uzavřeme nad sportovními komentáři, které hodnotí letošní Tour de France. Spíše než průběh závod ale samozřejmě komentují reputaci nejslavnějšího cyklistického klání pošramocenou dopingovými skandály. Francouzský International Herald Tribune poznamenává, že ačkoli bylo samotné závodění skvostné, nelze o letošní Tour říci nic jiného, než že byla totálním fiaskem. Podle deníku bude těžké doping vymýtit: "Dopingoví komisaři cyklistické unie jsou často spíše lékaři týmů a týmoví manažeři jsou ve většině případů bývalí závodníci, kteří nad dopingem přivírají oči," píše francouzský list.

A německý Der Spiegel vzhledem k ochladlému zájmu médií i sponzorů pochybuje o budoucnosti už téměř stoletého závodu.

Pavla Hůlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme