Listy o blízkovýchodním konfliktu

V centru světové pozornosti je aktuální vývoj situace na Blízkém východě. Izrael v noci na dnešek opět bombardoval Libanon a počet obětí na obou stranách stoupá. Blízký východ není na pokraji války - je přímo na pokraji katastrofy, píše ve svém dnešním vydání britský deník The Times.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Dnešní situace odráží nesmírnou změnu, ke které v blízkovýchodní politice došlo. Během studené války byl souboj světových velmocí pro Blízký východ štěstím v neštěstí. Jistým způsobem totiž určoval hranice toho, kolik ponížení a pokoření si můžou Izrael a jeho arabští odpůrci navzájem způsobit. Jenže dnes to už neplatí, konstatuje list The Times.

Rakouský deník Der Standard zase ve svém dnešním vydání píše, že únosy vojáků měly vlákat Izrael do války na dvou frontách. Příčinou je Hizballáh - tímto prohlášením, které jen tak na okraj zasedání G8 v Moskvě pronesl americký prezident George Bush, vlastně oficiálně potvrdil to, co tak jako tak muselo být jasné od samého začátku: totiž že izraelská ofenzíva v Libanonu se odehrává s plným krytím ze strany Washingtonu. A raketové útoky na izraelskou válečnou loď a na Haifu mezitím ozřejmily, jaká síla se v současné době skrývá za hrozbami Hizballáhu, píše list Der Standard.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kotyk: Izraelský tisk

Situace na Blízkém východě byla i jedním z témat jedání nejvyšších představitelů zemí skupiny G8, který dnes končí v Petrohradě. Např. americký deník Christian Science Monitor si všímá toho, že summit G8 v Petrohradě nabízí velmi zajímavý pohled na roli Moskvy jako partnera Evropy a Spojených států při řešení celosvětových problémů. Jenže řešení takových problémů, jako jsou třeba krize na Blízkém východě, nebude vůbec jednoduché, když se Moskva a Washington neshodnou ani na otázkách týkajících se například inspekce masa.

Fakt, že se Rusko stalo členem Světové obchodní organizace má nesmírnou váhu a to zejména symbolickou. Píše list. Odráží totiž naději, že Spojené státy a Rusko budou v budoucnosti spolupracovat. Prezident Putin má hodně co vysvětlovat ohledně toho, jak vede svou zemi. Jenže příliš tvrdá reakce ze strany Spojených států by mohla vést k nové studené válce, varuje list Christian Science Monitor.

Michal Kotyk, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme