Listy o budoucím vývoji v Iráku

Hlavní událostí relativně klidného letního víkendu bylo oznámení plánu národního usmíření, který v Iráku představil premiér Núrí Málikí. Dokument mimo jiné předpokládá vznik časového harmonogramu pro převzetí kontroly v zemi iráckými silami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Nejen britský tradičně levicový Guardian v návaznosti na to vyzývá Američany k odchodu z Iráku a vypočítává přitom incidenty z poslední doby. "Pokud je bezcitné vraždění základem americké kampaně, je na čase odejít", píše stojí v ittulku a list pokračuje: "Krutosti páchané americkými vojáky nejsou jen izolovanými incidenty, ale nevyhnutelnými důsledky jakékoli okupace. Na tom není nic specificky amerického. Každý národ, který okupuje silou jiný, se střetne s odporem.

Aby tento odpor byl efektivní, je třeba, aby měl kořeny hluboko v tamních komunitách. Nemožnost rozlišit mezi povstalcem a civilistou pak vede okupanty k tomu, že považují všechny civilisty za potenciální povstace a celé území za nepřátelskou zemi. V takových podmínkách jsou pak mrtvé ženy, děti a nemohoucí lidé daní za invazi - soudí Guardian a uzavírá: "Spíše než mluvit o několika shnilých jablcích, je třeba podívat se na stav celého košíku."

Americké listy v této souvislosti rozebírají zatím neveřejné plány vrchního velitele koaličních vojsk generála George Caseyho na stahování amerických vojáků z Iráku. Podle deníku New York Times Casey navrhuje snížit za rok stav amerických bojových sil v Iráku na méně než polovinu. Z listu cituje zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Alexandr Pícha.

New York Times napsal, že vrchní velitel koaličních sil generál George Casey plánuje začátek významného snižování americké vojenské přítomnosti v Iráku už od letošního září. Podle jeho plánu by koncem roku 2007 mělo ze současných 14 amerických brigád zůstat v Iráku jen 5 až 6, tedy necelá polovina. Casey už o svém plánu informoval ministra obrany Donalda Rumsfelda a prezidenta George Bushe. Podle New York Times získal předběžný souhlas, že může začít jednat o odsunu amerických vojáků s novou iráckou vládou.

Washington Post dnes popisuje podrážděné reakce demokratů, kteří chtěli prosadit v Senátu rezoluci o termínu stažení amerických vojáků z Iráku. Caseyho plán teď označují za jeho soukromou iniciativu. Washington Post cituje mezi mnoha senátory demokrata Carla Levina, podle něhož jde o vypočítavý politický krok republikánů před listopadovými volbami do amerického Kongresu.

Saudskoarabský list Arab News - a nejen on - považuje za hlavní problém považuje nejednotnost palestinské politické scény a nemožnost hnutí Fatáh a Hamás najít společnou řeč. V další části článku pak kritizuje i postup Izraele a Spojených států. "Izraelský plán, který je pouhou zástěrkou pro rozkrádání palestinského území, byl bez námitek přijat Spojenými státy. Prezident Bush a izraelský premiér Olmert nezapomněli nedávno vynést několik neupřímných slibů ohledně skomírajícího plánu známého pod názvem "cestovní mapa". Ten ale potřebuje neustálou umělou resuscitaci, aby zůstal naživu, podotýká saudskoarabský deník Arab News.

List International Herald Tribune věnuje rozsáhlý fotbalovému míči - tedy tomu oficiálnímu, který patří ke Světovému šampionátu. " Nezačalo to pro něj dobře", píše list - Německý brankář si na něj stěžoval jako na nepředvídatelný. Jeho anglický kolega ho považuje za nepřítele brankářů a brazilští hráči ho shledali tak zvláštním, že potřebovali tréninkové hodiny navíc. A co tvrdí odborníci? Shodují se na tom, že tento nový typ míče je schopen letět s velkou silou na velké vzdálenosti. Důkazem toho byl podle deníku první gól Tomáše Rosického v zápase České republiky se Spojenými státy.

Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme