Listy o budoucnosti Libanonu

Úterní atentát na libanonského ministra průmyslu zvýšil obavy o stabilitu země i regionu. Světové listy se shodují na tom, že Libanon čekají další těžké chvíle.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

"Vybuchne libanonský soudek s prachem?", ptá se například list International Herald Tribune a poznamenává, že se všichni bojí, že napětí překročí únosnou míru a vypuknou násilnosti. Jak list píše, v uplynulých měsících Libanon trpěl ve válce s Izraelem, jeho infrastruktura i obytné zóny byly poničeny, zmítaly jím vnitropolitické konfrontace, jeho vláda byla téměř ochromena demisí šesti členů přátelsky orientovaných vůči hnutí Hizballáh, ekonomika se zadrhla, země podléhala nátlaku ze strany blízkovýchodních i západních mocností i znepokojení nad růstem vlivu hnutí spojených s Al-Káidou. Musela také čelit hádkám ohledně legitimity svého prezidenta i vlády.

"Obnovení politického vraždění nyní ohrožuje křehký politický status quo v jeho klíčových liniích: na straně prosyrských sil sjednocených okolo prověřeného jádra Hizballáhu a jeho spojenců a na straně kritiků Sýrie soustředěných okolo Spojenými státy podporovaného premiéra a jeho koalice," domnívá se International Herald Tribune a dodává: "Vražda Pierra Džamáíla může vyvolat strach ze Sýrie i z Hizballáhu, který zhorší vnitřní napětí a obrátí jej v násilí, zatímco Američané budou pokračovat v diplomatických konfrontacích se stoupenci Hizballáhu, Sýrií a Íránem. Washington ale může zmírnit tento postoj, pokud se rozhodne, že bude Írán a Sýrii potřebovat v Iráku, " soudí International Herald Tribune.

Francouzský deník Le Monde: "Libanon se opět dostal do role rukojmí", píše list. Za obviňováním syrského režimu ze zosnování politických vražd ze strany části libanonské politické reprezentace, stojí podle deníku politické úmysly. "Teprve vyšetřování této vraždy ukáže, zda byla podezření podložená, " píše Le Monde. Už teď je ale podle listu zřejmé, že tato podezření byla posílena posledním diplomatickým vývojem v regionu. Jak list píše - "Prozatím formální sblížení Sýrie s Irákem se nemohlo odehrát bez Američanů. A mnozí Libanonci si kladou otázku, zda Damašek neoželí Irák ve prospěch svých zájmů v Libanonu. A i když Spojené Státy a Francie doposud podporovaly protisyrské politické síly v Libanonu, Washington je tlačen do urychlené strategické dohody se Sýrií," upozorňuje Le Monde.

Situaci na Blízkém východě rozebírají i další listy - rozebírají konkrétně situaci v Iráku. V říjnu zahynulo v této zemi při sebevražedných atentátech více než 3700 lidí a právě výše zmíněná možná jednání Washingtonu se Sýrií a Íránem jsou součástí debat o strategii, jak z irácké "pasti" ven. Indonéský list Jakarta Post soudí, že válka v oblasti Perského zálivu bude pokračovat. Za hlavní důvod deník považuje americké ropné zájmy.

Lenka Kabrhelová, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme