Listy o diskusi o amerických přístavech

Spojené státy by se měly soustředit na Irák a záležitost kolem amerických přístavů se vyřeší sama, konstatuje ve svém dnešním vydání americký deník Christian Science Monitor. V jedné noční americké zábavné show zazněl nedávno výrok v tomto smyslu: "Oni chtějí, abychom naše přístavy dali Arabům? Vždyť my Arabům nemůžeme dát ani Irák!"

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Samozřejmě, že Bushova vláda neplánuje dát své přístavy Arabům. A nepatří jí ani Irák, aby ho mohla někomu dát. Byla to samozřejmě jen taková tragikomická poznámka pro pobavení diváků. Má ale pravdivé jádro. Situace v Iráku je zoufalá. Teď nadešel rozhodující okamžik v poválečném období. Jde o to, jak se situace bude vyvíjet poté, co Spojené státy sesadily Saddáma Husajna a daly Iráčanům možnost zažít demokracii. Dopadne to dobře nebo dojde k politickému zmatku a k občanské válce?

Ničení svatyní a arabská krev prolitá v bojích Arabů proti Arabům patří k ošklivým kapitolám v poválečném vývoji Iráku. A to především proto, že Spojené státy neměly dostatek vojáků, aby tomu mohly zabránit, a proto mohly jen nečinně přihlížet. Nejvíce se to dotýká obyčejných Iráčanů. Po letech útlaku za vlády Saddáma Husajna si zaslouží lepší život, závěrem píše list.

Americkým přístavům se dnes věnuje také americký list Boston Globe. Opravdová hrozba totiž nespočívá v tom, že by přístavy spravovali Arabové. Jde spíše o to, že by Spojené státy ztratily dohled nad tím, co přístavy prochází. Do země každý den vstoupí dvacet pět tisíc přepravních kontejnerů.

Podle odhadů pobřežní stráže by bylo potřeba sedm miliard dolarů, aby byly přístavy vybaveny podle nejpřísnějších bezpečnostních standardů. Spojené státy ale dosud do přístavů investovaly jen zhruba jednu a půl miliardy. Výsledkem je, že pouze malá část nákladů projde skenovacími kontrolami, při kterých se hledají hlavně nukleární zbraně a bomby.

Úřadům se zatím také nepodařilo zajistit bezpečný systém kontroly dokladů u lidí, kteří v přístavech pracují. Ať už smlouvu na správu přístavů získá kdokoliv, Spojené státy americké ponesou zodpovědnost za jejich bezpečnost. A právě na to by se teď měl americký kongres soustředit, upozorňuje deník Boston Globe.

Dnešní srbský deník Danas přináší rozhovor s ministrem zahraničí Vukem Draškovičem, který se právě vrátil z Bruselu. Přivezl odtamtud do Bělehradu nevyřčené ultimátum. Pokud chce Srbsko pokračovat na cestě do Evropské unie, musí do konce března splnit svůj závazek vůči Haagskému tribunálu. Tedy vydat Ratka Mladiče. Ministr se šíří i o tom, kdo generála kryje a proč to dělá. Z tisku vybíral balkánský spolupracovník Radiožurnálu Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Ježek: TISK

V příliš konzervativní společnosti nemají mladí lidé přístup k druhému pohlaví, píší dnes slovenské Hospodárske noviny. To vyvolává duševní nevyrovnanost a nejrůznější excesy. Sexuální frustrace a pocit sexuální méněcennosti vede k násilnému extrémismu. Dokonce i Mohammed Atta navštívil před útokem na Světové obchodní centrum striptýzový bar.

Sebevražda se většinou považuje za popření života. V těchto případech za ní ale můžou být obyčejné sexuální touhy. Společnosti, které se řídí striktními pravidly, většinou vytvářejí i mimo svou vlast uzavřené ghetta. Lidé z ghett nikdy neměli zrovna tu nejlepší pověst. Šel z nich strach a obavy, že nedokážou tolerovat okolní kulturu. V muslimských ghettech se objevují dva druhy sebevražd.

Na jedné straně jsou to mladé ženy, které nezvládají žít v nesvobodě vlastní společnosti. Na straně druhé jsou to mladí muži, kteří dobrovolně umírají právě kvůli těmto hodnotám. Jsou pro ně tím nejcennějším. A "zkažená" společnost v~jejich okolí pamatuje na poselství Sigmunda Freuda o důsledcích potlačené sexuality, a užívá si života už na tomto světě, zakončují Hospodarske noviny.

Britský deník Guardian dnes otiskl článek londýnského starosty Kena Livingstona, který kvůli svým výrokům nebude v~březnu vykonávat funkci starosty Londýna. Ken Livingstone píše, že v celé aféře kolem jeho osoby nejde o to, jestli se zachoval "necitlivě".

Jedná se totiž především o fundamentální princip, podle kterého by ti, kteří jsou zvoleni občany, měli být sesazeni zase jenom občany a nikým jiným - pokud se samozřejmě nedopustí trestného činu. A protože je teď tento základní princip v sázce, udělá Ken Livingstone všechno, co bude v jeho silách, aby zvrátil takový zásah do demokratických práv občanů Londýna, konstatuje Guardian.

Jitka Malá, Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme