Listy o íránském jaderném programu

Britský list Guardian se věnuje sporu o íránský jaderný program. Dnes má totiž Mezinárodní agentura pro atomovou energii rozhodnout, zda bude tato otázka skutečně řešena na půdě Rady bezpečnosti OSN. Mezinárodní společenství by pak mohlo na Írán uvalit sankce. Zatím všechny pokusy o vyjednávání skončily neúspěšně, připomíná deník.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

V pátek se se zástupci Íránu snažily dohodnout tři země Evropské unie, den předtím zkrachovala jednání Moskvy, která nabízela Teheránu, že může obohacovat uran v Rusku. Americký velvyslanec ve Velké Británii dokonce v britském parlamentu pohrozil, že pokud všechny diplomatické způsoby ztroskotají, přijde na řadu vojenská akce. Jeho slova včera mírnila šéfka americké diplomacie Condoleezza Rice. Nicméně Amerika patří k~těm, které za řešení íránského jaderného programu na půdě Rady bezpečnosti lobbují nejsilněji, konstatuje The Guardian.

Dnešní "lámání chleba" v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii komentují také britské Timesy. Po tříleté bitvě o zastavení íránského jaderného programu se možná dnes věci pohnou kupředu, myslí si deník. Co se ale stane, pokud bude íránský problém předán do New Yorku, ptá se deník.

Evropské státy i USA budou usilovat o rezoluci, která Íránu nařídí zastavit obohacování uranu a budou také požadovat, aby Írán umožnil návštěvu inspektorů. Jenže Írán se tomu pravděpodobně nepodřídí. Pak bude Rada bezpečnosti hledat ekonomické nebo politické prostředky, aby Írán poslechl. Půjde pak možná i o zkoušku ohněm pro samotnou Radu bezpečnosti, zda bude dostatečně schopná, aby své požadavky prosadila, uzavírají britské Timesy.

Dnešní srbský deník Danas přináší biografii pravděpodobného nového kosovského premiéra Agima Čekua. List si všímá především negativních kapitol životopisu komandanta Kosovského obranného sboru. Jednak jsou to předchozí vojenské zkušenosti, ale i podnikatelské aktivity. Danas si v Bělehradě pročetl tamní spolupracovník Radiožurnálu Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Ježek: TISK

Severoamerické noviny přinášejí první reakce na udílení Oscarů. 78. ročník předávaní zlatých sošek lze označit za překvapivý: namísto favorizovaného snímku Zkrocená hora nakonec sbíral vavříny snímek Crash, píše deník USA Today. Crash režiséra Paula Haggise byl černým koněm oscarového klání, je situovaný do současnosti, každá z jeho mnoha navzájem propletených dějových linek se velmi otevřeně zabývá rasismem, přibližuje severoamerický list děj snímku.

Zkrocená hora, homosexuální love story o amerických kovbojích, si nakonec odnesla cenu za nejlepší režii. Přitom za posledních 20 let se stalo pouze tříkrát, že cenu za nelepší film a režii nedostal stejný snímek, upozorňuje deník. To ostatně překvapilo také Jacka Nicholsona, který kategorii "Nejlepší film" vyhlašoval. Když přečetl, že vítězným snímkem se stal Crash, vypadalo to, jako by se spíš ptal. Později připustil, že ho to překvapilo. I pro něj byl totiž jednoznačným favoritem film Zkrocená hora, dodává severoamerický list USA Today.

Martin Drtina, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme