Listy o jaderném programu KLDR

Komunistická Severní Korea se chce vrátit k šestistranným rozhovorům o ukončení svého jaderného programu. Rozhovory by mohly znovu pokračovat ještě do konce roku. Zdá se, že několik týdnů trvající nukleární krize v jihovýchodní Asii se snad blíží k závěru. Co o tom soudí zahraniční tisk? Nakolik je v této souvislosti optimistický?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

V hodnocení nejnovějšího vývoje se deníky rozcházejí. Například francouzské listy jsou zatím skeptické. Například deník Le Monde píše: "Tři týdny po svém prvním jaderném testu, kterým si vysloužila kritiku mezinárodní komunity, je to stále Severní Korea, kdo určuje program a postup mezinárodních jednání. Už během posledního kola šestistranných rozhovorů, v říjnu roku 2005, Pchongjang nejdříve souhlasil, že ukončí svůj jaderný program výměnou za mezinárodní pomoc a garance své bezpečnosti, pak ale zabouchl dveře. Je těžké soudit, co přivedlo Severní Koreu k současnému rozhodnutí, zda to byl pevný postoj mezinárodní komunity nebo ekonomický tlak vyvolaný sousední Čínou", píše deník Le Monde.

Britský Independent je poněkud optimističtější a má jasno i v tom, co a kdo přimělo Severní Koreu změnit postoj: "Je to diplomatické vítězství Číny, komunistického spojence Severní Koreje a stálého člena Rady bezpečnosti OSN. Té došla po jaderném testu z 9.října trpělivost. Teprve včera vyšlo najevo, že Čína v září zastavila Severní Koreji dodávky ropy a vyslala ještě před začátkem včerejších rozhovorů do Pchongjangu vyjednavače, aby přivedl vzdorného souseda k rozumu. Čína tentokrát reagovala tvrdě, ale zvolila diplomatické řešení, které se ukázalo být účinné," myslí si Independent.

O tom, že je to důležité téma i pro Spojené státy svědčí fakt, že rozhodnutí Severní Koreje se věnují prestižní americké deníky na prvních stranách. Zároveň ale upozorňují na to, že komunistický režim zatím nedává žádné skutečné bezpečnostní záruky. Z dnešního listu Washington Post čte zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Alexandr Pícha:

Podle deníku Washington Post někteří analytici viní administrativu prezidenta Bushe z toho, že dosud byla neflexibilní a ideologická. To prý americkým diplomatům komplikovalo jednání o zastavení jaderného zbrojení v Severní Koreji. Deník také cituje bývalého představitele ministerstva zahraničí Davida Strauba, který byl součástí americké delegace. Ten říká, že Severní Korea teď pravděpodobně mění taktiku, aby rozdělila jednotlivé státy u jednacího stolu a rozmělnila tak mezinárodní tlak. Bývalý americký diplomat také varuje, že pokud Spojené státy a Severní Korea výrazně nezmění svůj dosavadní přístup, šestistranné rozhovory o zastavení jaderného zbrojení nic nepřinesou.

Alexandr Pícha, Jana Samková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme