Listy o jednání Bush - Brown

Setkání amerického prezidenta George Bushe a britského premiéra Gordona Browna - to je téma, kterému se v komentářích věnuje většina zahraničních deníků. Například britský list Guardian upozorňuje na to, že nový nájemník domu číslo deset v Downing Street naznačil možnost stažení jednotek země z Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

"Gordon Brown dal najevo, že jeho rozhodování NEbude příliš záviset na zájmech Spojených států. Současně ale znovu zopakoval, že si Británie v blízkovýchodním regionu vytvořila určité závazky, které je potřeba dodržet. Politici mluvili dost obecně. Oznámili ale, že se shodli na tvrdších sankcích vůči Íránu a potřebě nové rezoluce OSN pro Súdán - v případě, že nezastaví genocidu v Dárfúru," upřesňuje Guardian.

Zatímco Gordon Brown se v premiérském křesle teprve usazuje, prezidentu Bushovi se jeho druhé volební období krátí. Jaký vliv může mít tenhle rozdíl na chování obou politiků? Nad tím se zamýšlí britský Independet, který hodnotí Brownovu stragegii. Upozorňuje na to, že jedná s americkým prezidentem, který bude ve funkci už jenom rok a půl. Pro Británii proto budou - podle komentáře listu - mnohem důležitější vztahy s příštím nájemníkem Bílého domu.

"Tento fakt by mohl být nakonec výhodou," píše Independent, "George Bush se už totiž NEmusí snažit o to, aby ho Američané podporovali. Potřetí na prezidenta kandidovat nemůže. Proto by mohl na mezinárodním poli přijímat důležitá a nepopulární rozhodnutí. Jenomže není jisté, že Gordon Brown prezidenta Bushe přesvědčí, aby v určitých otázkách změnil názor. Předchozí pokusy usměrnit americkou administrativu neskončily zrovna šťastně," konstatuje Independent.

Americký USA Today kromě samotné politiky hodnotí také vystupování obou státníků. Všímá si toho, že George Bush svezl Gordona Browna v golfovém autíčku. To mimochodem BBC komentuje jako krok, který na Brownově tváři vyvolal výraz jasně říkající, že něco podobného nebylo ve scénáři. Podle USA Today se také britský premiér - na rozdíl od ruského prezidenta Vladimira Putina - nenechal v Camp Davidu vyfotit s Bushovými kokršpaněly.

"George Bush na tiskové konferenci oslovil britského premiéra třikrát jeho křestním jménem. To ale Brown na oplátku neudělal - na rozdíl od Tonyho Blaira, když přijel poprvé na návštěvu do Camp Davidu v roce 2001. Gordon Brown také považuje za přední linii boje proti terorismu Afghánistán - nikoli Irák, který je stěžejním tématem pro Spojené státy," dodává USA Today.

Agentury dnes ráno vydaly zprávu, že hnutí Taliban stanovilo nové ultimátum pro splnění podmínek propuštění zadržovaných Korejců, tentokrát na zítřejší ráno. Připomeňme, že skupina původně třiadvaceti Jihokorejců - většinou žen - je v zajetí Talibanu už druhý týden. Dva rukojmí únosci zabili. Afghánská vláda odmítá přistoupit na výměnný obchod s Talibanem, který stanovuje nová a nová ultimata propuštění svých vězněných spolubojovníků výměnou za život Korjeců.

Pokračujícímu dramatu se věnuje internetový server afghannews.com. "Vláda Jižní Koreje bude potřebovat podporu všech ostatních zahraničních zástupců v Afghánistánu - hlavně Spojených států. Jinak svého cíle nedosáhne. Povstalci se navíc chovají nezvykle. Nechtějí vyjednávat a odmítli propustit ženy, které unesli. Držet je jako rukojmí je přitom proti afghánským a islámským zvyklostem," připomíná server afghannews.com.

Pavla Hůlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme