Listy o letošní Nobelově ceně míru

Zahraniční deníky se ve svých komentářích vracejí k udělení Nobelovy ceny míru ta tentokrát putuje do rukou šestašedesátiletého bangladéšského ekonoma Muhammada Júnuse, oceněná byla i banka, kterou Júnus založil, a která poskytuje úvěry chudým lidem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Událost nemohl nechat bez povšimnutí samozřejmě norský Aftenposten, o ceně míru se totiž narozdíl od ostatních Nobelových cen rozhoduje právě v norském Oslu. "Letošní vítěz je velkým překvapením," tvrdí Aftenposten. "Nobelův výbor v Oslu výběrem Júnuse propojil ideu míru s problémem chudoby. Mnoho lidí v Norsku tak vnímá letošní ocenění jako velký posun cenu nezískal žádný mírový vyjednavač ani ochránce lidských práv, zato ekonom, který bojuje s chudobou. Výbor svoji volbu obhajuje slovy: "Trvalý mír nemůžeme vytvořit, dokud velká část obyvatelstva nenajde cestu ze své chudoby." Ocenění banky a ekonoma si můžeme vysvětlit dvojím způsobem buď Nobelův výbor prokázal obrovskou kreativitu nebo ji naopak už zcela postrádá," dodává norský Aftenposten.

Ruský deník Pravda zveřejnil podrobnosti k aféře, který v Oslu vypukla jen necelý den před vyhlášením letošní ceny. Podle listu prý chybějí peníze na financování Nobelova mírového centra, norští politici zatím jemně hovoří o "chybějící finanční kontrole". "Mírové centrum náleží pod výbor, který uděluje Ceny míru. Důvodem jeho založení byla snaha vybudovat muzeum Ceny míru a také získat honosný prostor pro konference a ceremonie, které s cenou souvisejí. Instituce byla s velkými fanfárami otevřena loni v létě," vysvětluje ruský list. "Právě tohle centrum je ale teď podezřelé z nejasného financování. Stát proto centru letos odmítl dát potřebné finance, a tak hrozí, že se muzeum bude muset zavřít. A pokud se prokážou podezření, bude to pro výbor nesoucí odkaz Alfreda Nobela, velká ostuda," uzavírá ruská Pravda.

V reakci na jaderný test včera japonský kabinet jednak odsouhlasil vlastní sankce, rezoluci vůči KLDR by mohla už dnes přijmout i Rada bezpečnosti. Japonský list Asahi Shimbun zdůrazňuje, že rezoluce by měla Pchjongjangu dát jasně najevo, že se dostane do hluboké mezinárodní izolace, pokud bude držet a vyvíjet jaderné zbraně. Podle listu je velkou nadějí posun Číny "její současný postoj vůči Koreji může znamenat pro světové vyjednávání obrovskou výhodu," tvrdí list a pokračuje: "Při neúspěšných šestistranných jednáních se Severní Koreou reprezentovaly Spojené státy tvrdý postoj, Čína mírnější. Jak vidíme, oba přístupy selhaly. Nová rezoluce tak dává oběma zemím příležitost poučit se z chyb a najít nejúčinnější řešení. Přestože se jejich strategické zájmy liší," konstatuje japonský list Asahi Shimbun.

"Kdo ho teď zastaví?" ptá se nad obrázkem Severokorejského vládce Kim Čong-Ila na titulní straně týdeník Economist. Ten zároveň konstatuje, že se Rusové chovají špatně, a proto přichází čas dělat si starosti o postkomunistické země. Z týdeníku cituje zpravodaj Českého rozhlasu při Evropské unii Vít Pohanka:

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Pohanka: TISK

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme