Listy o nadcházejících volbách prezidenta ve Francii

Nejprve se podíváme na stránky francouzských novin. Ty se dnes předhánějí v komentářích k právě končící kampani před 1.kolem prezidentských voleb. Francouzi budou o novém prezidentovi hlasovat v neděli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Do francouzských deníků se začetl náš zpravodaj v Paříži Jan Šmíd. Tady je jeho citace z úvodníku dnešního vydání listu Le Monde.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmíd: Tisk

V některých listech se opět zmiňují Česká republika a Polsko. A to v souvislosti s plánem Spojených států postavit u nás a u sousedů radarovou respektive protiraketovou základnu. Včera totiž v Bruselu jednala Rada NATO - Rusko.

Například deník Izvěstija se věnuje vyjádření generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jaapa de Hoop Scheffera, že nová zařízení protiraketové obrany nejsou namířena proti Rusku. Neměla by proto vést ke zhoršení vztahů mezi Moskvou a NATO. "Moskva s novým plánovaným systémem nesouhlasí. Kreml pochybuje o tom, že opravdu míří jen proti možným útokům z blízkovýchodních zemí," komentuje list tyto záměry deník Izvestija.

Deníky se také ještě vracejí k největším pumovým atentátům v Bagdádu, které jím otřásly ve středu. Přišlo při nich o život přes 200 lidí a více než 100 dalších bylo zraněno. Z několika deníků zaznívá připomínka, že americká ofenzíva tak stále nedokázala zastavit násilnosti v zemi.

Například britský Guardian ve svém dnešním komentáři píše: "Logika těchto atentátů je jasná. Útočníci chtějí dát zřetelně najevo, že kdokoli bude spoupracovat s okupačními silami, zaplatí za to životem. Zabíjení šíří mezi lidmi v Iráku strach. A vzhledem k tomu, že vláda země je velmi slabá, začali se lidé obracet s prosbami o ochranu právě k ozbrojencům." Guardian dál konstatuje, že by Spojené státy měly změnit svou politiku. "Již mnohokrát se ukázalo, že koaliční jednotky nedokáží udržet v zemi klid. Útočníci zkrátka našli způsob, jak se bezpečnostním opatřením vyhnout. A Američané by měli začít uvažovat o odchozu z Iráku." napsal komentátor listu Guardian.

Guardien také porovnává útoky v Iráku s tragédií, ke které došlo ve Spojených státech. Tou událostí je střelba na univerzitní půdě ve Virginii.

Guardian ale obě události porovnává z pohledu novinářské etiky. Píše. "Zatímco zhruba 32 obětí v americké Virginii rozebírají média i několik dnů po útoku, nad dvěma sty mrtvými v Iráku se už nikdo ani nezastavuje. I když je to nejspíš nejhorší atentát, ke kterému od začátku okupace došlo." Podle Guardianu se mrtví v Iráku stali už jen statistikou. Deník si všímá také toho, jak média zacházejí se záběry z obou tragédií. "Mrtví američtí studenti byli na všech záběrech médií zakryti bílou plentou. Naopak z Iráku přinášejí noviny a televize ty nejotřesnější záběry lidských ostatků. Novináři už tyto obrázky téměř nekorigují. Kam zmizela úcta k lidskému životu ?" ptá se na závěr svého komentáře deník Guardian.

K tragické události ve Spojených státech se znovu vrací i izraelský Jerusalem Post. Jeho komentátoři rozebírají způsob, jakým média informují o útočníkovi původem z Jižní Koreje. "Některá média mají tendenci omlouvat to, co udělal, jeho psychickými problémy a sociálním postavením. To ale není odůvodnění tragédie, kterou zavinil. Pokud bychom podobnou omluvu přijali, musela by platit i pro všechny sebevražedné útočníky na Blízkém Východě. Jejich osobní problémy a sociální postavení je totiž bez diskuse mnohem horší, než postavení mladého amerického studenta," uvažuje Jerusalem Post.

A zdůrazňuje, že zabití ostatních lidí při útoku je vždy výsledkem logického rozhodnutí atentátníka. Na podporu svého tvrzení přináší Jerusalem Post příběh izraelského Araba. Jeho rodina zahynula v palestinsko-izraelském konfliktu. V té samé době ho kontaktovali militantní skupiny a nabídli mu možnost odplaty. "Fouad Abu Aref se ale před sedmi lety rozhodl jinak. Dnes pracuje v nadaci. A stejně jako sebevražední útočníci postupuje ze své vlastní vůle," uzavírá Jerusalem Post.

U vyhrožování smrtí zůstává i německý Der Spiegel. Ale vybírá si trošku jiný pohled. Informuje totiž o tom, že do berlínské zoologické zahrady přišlo varování, že někdo plánuje zabít místní celebritu - mladého ledního medvěda Knuta. "Malé zvíře už poznalo to, co se nepodaří většině lidí během celého života - je slavný. A jak je vidět, musí za to zaplatit. Závist se zřejmě nevyhýbá ani ledním medvědům," píše Der Spiegel. Zástupci berlínské ZOO proto kontaktovali policisty. Ti došli k závěru, že situace není vážná. "Žádná zvláštní bezpečnostní opatření zavedena nejsou. Návštěvníci se proto nemusí bát, že jim někdo bude například kontrolovat obsah tašek. Patnáct osobních strážců nejslavnějšího ledního medvěda na světě ale přesto dává v těchto dnech mimořádný pozor, " konstatuje Der Spiegel.

Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme