Listy o napětí mezi Ruskem a Gruzií

Už takřka evergreenem zahraničních novin je eskalace sporu mezi Gruzií a Ruskem. Moskva nejen že zavedla dopravní a poštovní blokádu Gruzie, ale také výrazně postihuje přímo Gruzínce žijící v Rusku. Britský list The Independent tato opatření shrnuje: Po razii na gruzínských trzích v Moskvě zmrazilo Rusko i pracovní povolení pro Gruzínce a nechalo zavřít kasina, která Gruzíncům patří.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Odstavení pracovních povolení by přitom Gruzii mohlo velmi ublížit. Gruzínská ekonomika je totiž na Rusku velmi závislá a téměř pětina gruzínského obyvatelstva pracuje v Rusku a posílá svůj výdělek domů, aby tak podporovala své rodiny, připomíná list the Independent

Slovenský deník SME zase zaznamenal, že jen za poslední týden rozhodly ruské soudy bleskově o vyhoštění více než 480 Gruzínců.

Proti postupu Moskvy se na stránkách deníku International Herald Tribune ohradil i gruzínský premiér Zurab Nogaideli. Náš přístup upřednostňuje dialog, otevřenost a flexibilitu. Naším nejvroucnějším přáním je, aby Moskva s námi tento názor sdílela. Její represe totiž neovlivňují jenom Gruzii, ale také dále izolují našeho souseda, Arménii. Problémy našeho regionu jsou jasné: globální terorismus, energetická nestabilita a chudoba. Nedovolíme, aby byly degradovány na pouhé figurky v diplomatické hře, píše ve svém komentáři gruzínský premiér.

Jiným "evergreenem", a to zejména ve střední Evropě, je "politická malátnost". Právě pod tímto titulkem vydal deník Financial Times komentář o problémech naší části kontinentu. Začetl se do něj zpravodaj Českého rozhlasu při Evropské unii Vít Pohanka: Střední Evropa, zdá se, prožívá zlatý věk. Její země drží v rukou klubové karty Evropské unie a Severoatlantické aliance. Do regionu plynou miliardy z fondů Evropské unie, hospodářství bývalých komunistických satelitů roste. Podstatně rychleji než ekonomika zemí eurozóny. Středoevropané jsou bohatší, než kdykoli dřív - kupují DVD přehrávače, plazmové televize, nové byty a domy.

A přitom se Maďarskem prohnaly pouliční protesty, Polska a Slovenska se zmocnili populisté a nacionalisté a česká kotlina je paralyzovaná politickou polarizací. Ekonomika vzkvétá, jenže totéž se nedá říct o středoevropské politické kultuře - její nízká úroveň působí vážné problémy. Konstatuje komentář ve Financial Times a poukazuje v této souvislosti na nízkou účast obyvatel v politickém životě, malou členskou základnu stran a skromnou debatou o jejich programu.

Nic na světě není věčně a střední Evropa zase zazáří, předpovídají autoři. Nejprve si ale obyvatelé tohoto regionu budou muset uvědomit, že to oni sami jsou hybateli dějin a čas pro činy nastal právě teď.

Severoatlantická aliance včera převzala velení nad drtivou většinou mezinárodních jednotek v Afghánistánu. Britské Timesy věnují v této souvislosti pozornost zejména americkému kontingentu. Právě přesun Američanů pod nové velení se stal nejrozsáhlejší pozemní operací v dějinách NATO. Zároveň se také jedná o historicky největší přesun amerických jednotek pod vedení někoho jiného, a to od druhé světové války. NATO včerejším aktem převzalo zodpovědnost za bezpečí v celém Aghánistánu, a to pět let poté, co americká armáda zahájila invazi do země v rámci tažení proti terorismu, připomínají Timesy.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme