Listy o narozeninovém summitu EU v Berlíně

Zatímco většinou mužští státníci budou slavit v Berlíně padesáté výročí vzniku Evropské unie, ujme se manžel kancléřky Angely Merkelové Joachim Sauer nezvyklého úkolu. Povede dámský program jejich chotí. I to se lze dočíst ze zahraničních deníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Joachim Sauer se křestu v nové roli zhostí při obědě v luxusním berlínském hotelu Řím. Jak se bude cítit v kruhu dámských špiček Evropské unie? Nelehce, odpovídá německý deník Süddeutsche Zeitung.

"Pohledný chemik se přeci jen pohybuje jistěji v oblasti kvantové mechaniky než v chumlu novinářů a politiků. Angela Merkelová držela své manželství, pro ní už druhé, stranou pozornosti. A to od samého počátku. Oba se vzali tajně v roce 1998 bez přítomnosti rodičů a beze svědků. Mezitím udělala Merkelová hvězdnou kariéru, která ji vynesla do čela německé vlády a teď do předsednické funkce Evropské unie a šéfky oslav jejího padesátého výročí," píše list.

S úsměvnou ironií komentuje způsob podpisu Berlínské deklarace k padesátým narozeninám Unie britský deník The Independent. Podle listu je dokument dostatečně vágní, aby se k němu připojili i euroskeptikové včetně českého premiéra Mirka Topolánka. Toho dokonce uspokojil až fakt, že deklaraci nepodepíší jednotliví politici. Za všechny tam své iniciály totiž vepíše německá kancléřka Merkelová z titulu německého předsednictví Evropské unie. The Independent k tomu suše poznamenal. "Je to něco na způsob potvrzení manželského slibu. Ale s tím, že ho za vás pronese vaše tchýně," píše deník.

Turistika zapříčiňuje globální oteplování. A to dokonce na srovnatelné úrovni jako těžký průmysl. Jihoafrický deník News24 vypočítává, že dovolenkový byznys v masovém měřítku je co do kontaminace životního prostředí roven těžké průmyslové výrobě. Vemte si třeba jen let na krystalicky čistou pláž a několik nocí v klimatizovaném hotelovém pokoji. Turismus je bohužel jednou z příčin současných klimatických změn a přispívá ke globálnímu oteplování, cituje deník z projevu generálního ředitele Světové organizace cestovního ruchu Francesca Frangialliho, který promluvil na meteorologické konferenci v Madridu.

Britský tisk se věnuje také podezření jamajské policie, týkající se smrti populárního kouče pákistánského kriketového týmu, Brita Boba Gloumera. V jeho hotelovém pokoji na Jamajce ho po porážce týmu nalezla policie uškrceného. Pákistán přitom byl touto prohrou vyřazen ze světového mistrovství kriketu. Z listu Daily Telegraph cituje náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kocourek: TISK

Milan Kocourek, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme