Listy o návštěvě G. Bushe v Maďarsku

Noviny přinášejí poslední dozvuky návštěvy amerického prezidenta George Bushe v Evropě. V posledních dnech sílí obavy z možné severokorejské jaderné hrozby, poté, co Severní Korea oznámila, že hodlá provést zkoušku balistické rakety.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Včera zavítal Bush u příležitosti 50. výročí maďarského povstání proti Sovětskému Svazu do Budapešti. Jak jeho zastávku hodnotí komentátoři maďarských novin, to zjišťoval spolupracovník Radiožurnálu Gregor Martin Papucsek.

V posledních dnech sílí obavy z možné severokorejské jaderné hrozby, poté, co Severní Korea oznámila, že hodlá provést zkoušku balistické rakety. Jak na možné nebezpečí ze strany Pchjongjangu nahlíží zahraniční noviny?

Světový tisk příliš nevěří názoru jihokorejských odborníků, že nebezpečí ze strany Severní Koreje není naléhavé a shoduje se na tom, že je třeba podniknout zásadní kroky. Nejradikálněji se k problému staví pochopitelně americký tisk. List USA Today dokonce doplňuje informace o posledním vývoji plánkem znázorňjícím případný dosah rakety a označuje místa ve Spojených Státech, která by mohla být zasažena.

Deník Washington Post v článku s titulkem: "Pokud to bude nutné, je třeba udeřit a zničit," kritizuje prezidenta Bushe. "Bushova administrativa pošetile propagovala doktrínu "preventivního" zásahu, kterou všichni předchozí prezidenti považovali spíše za možnost než za dogma. Tuto doktrínu použil Bush v Iráku, kde odborníci nebezpečí zbraní hromadného ničení předpokládali, to bylo však mnohem menší než riziko ze strany Severní Koreje.

Ovšem zasáhnout ještě předtím, než se hrozba pro bezpečnost Spojených států rozvine, je jistě známkou uvážlivé politiky. "Pokud bude Severní Korea pokračovat v přípravách na vypuštění střely, Spojené Státy musí okamžitě dát jasně najevo, že zasáhnou a zničí severokorejskou raketu dříve než bude vystřelena," píše deník Washington Post.

Evropské deníky, jako například francouzský deník Le Figaro, propragují spíše diplomatické řešení. V závěru článku však i francouzský list připouští, že zkušenosti se Severní Koreou ukazují, že dialog není konečným řešením a srovnává případ Koreje s Íránem. Jak list píše: "Už v roce 1994 nabídl prezident Clinton Pchjongjangu kompromis srovnatelný s tím, který byl předložen Teheránu: ověřené zastavení vojenského jaderného programu oplátkou za mezinárodní financování programu civilního. Dohoda definitivně zkrachovala v roce 2002. Dvanáct let poté zůstávají vztahy mezi Washingtonem a Pchjongjangem na kraji propasti. A nic nenasvědčuje tomu, že případ Teheránu bude jednodušší...", uzavírá list Le Figaro.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme