Listy o nelegálních přistěhovalcích i problémech Hyundaie

Americký prezident George Bush před pár hodinami oznámil, že chce rozmístit podél hranice s Mexikem 6 tisíc příslušníků Národní gardy. Ve projevu o reformě imigrační politiky tak představil svoji vizi řešení problémů s přílivem nelegálních přistěhovalců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Podívejme se, jak na Bushův projev reagují severoamerická média. Už předem se totiž k návrhu na dočasné rozmístění stavěli "vlažně" guvernéři amerických států sousedících s Mexikem.

Otázka nelegálního přistěhovalectví a postavení imigrantů v americké společnosti vyvolala v nedávné době masové demonstrace a rozdělila i politickou scénu, připomíná USA Today. Teď Bush přichází s nápadem, jak zstavit další příliv nelegálních přistěhovalců. Je ale otázkou, zda zrovna návrh na rozmístění gardistů je tím, který by ožehavý problém Ameriky pomohl vyřešit, pochybuje deník.

V tématu přistěhovalectví vidí prezident Bush příležitost, jak získat pro republikánskou stranu hlasy hispánských voličů, soudí další list - Washington Post. Imigrantům žijícím ve Spojených státech Bush slibuje možnost získat občanství a legální práci, Američanům pak chce za pomoci Národní gardy vzkázat: další ilegální přistěhovalci se k nám už nedostanou. Svým televizním projevem prezident zahájil veřejnou debatu a zároveň otevřeně přiznal, že imigrace je skutečným problémem. Prezident tak vstoupil na tenký led, výsledek jeho plánů je velmi nejistý, a voličské hlasy může Bush naopak ztratit, soudí Washington Post.

A ještě se krátce podívejme na stránky mexického listu El Univesal: Americká ekonomika imigranty potřebuje, ale nejraději je mají Američané jako pracovníky bez jakýchkoliv práv. Současná situace už ale není déle únosná, upozorňuje deník.

Německem otřásá skandál se sledováním novinářů zpravodajskou službou BND. Ta také verbovala žurnalisty, aby donášeli na své kolegy. Kabinet kancléřky Angely Merkelové včera tyto aktivity zahraniční rozvědce zakázal. Komentátor listu Die Welt se na případ podíval možná trochu netradičně. A článek zaujal našeho berlínského zpravodaje Jiřího Hoška.

Kdo volí chybná slova, dojde lehce k mylným závěrům, píše komentátor Konrad Adam. Třeba bývalá ministryně spravedlnosti Leutheusserová-Schnarrenbergerová dala špiclování a čenichání BND na stejnou úroveň s východoněmeckým Ministerstvem státní bezpečnosti Ericha Mielkeho. Pokus utěsnit důvěrnými informacemi komunikační díry ve vlastní organizaci nazvala metodami STASI. Jakoby přitom právě to nebylo úkolem zpravodajské služby... Ona dobrá žena, pokračuje komentátor, přehlédla několik rozhodujících drobností, kvůli kterým její srovnání kulhá. Totiž, že ke zradě, nalomení důvěry nebo jak chceme všechny ty veskrze sporné metody BND nazývat, musejí být vždycky dva. Je dost nedůvěryhodné, ne-li přímo směšné, když si novináři nahlas stěžují na pokusy o naverbování ze strany zpravodajské služby a přitom se ani slůvkem nezmíní o svých kolezích, kteří toto hozené laso chytili, píše se v komentáři v německém deníku Die Welt.

A ještě nahlédněme do asijských novin. Téma totiž bude nám poměrně blízké - problémy automobilky Hyundai. Jihokorejská prokuratura dnes ráno obžalovala předsedu představenstva Hyundai Motor Čonga Mong-kua. Obivnění se týká zneužití pravomoci a firemních prostředků. Hyundai, jak známo, připravuje investici do automobilového závodu v Česku. Co o problémech firmy píší deníky?

Předseda představenstva Čong Mong-ku je zapletený do skandálu s černými fondy, které měla automobilka využívat ke korupci politiků a dalších vlivných lidí, připomíná hongkongský Standard. Úplatkářská aféra se rozrůstá do stále větších rozměrů. Například včera krátce po výslechu spáchal sebevraždu bývalý vládní úředník. Vyšetřovatelé zjišťovali, zda bral od Hyundai úplatky. A krátce po výslechu ho našli utopeného v řece. To jsou osobní tragédie, ovšem korupční skandál zcela jistě způsobí i problémy ekonomické. Do roku 2010 chtěla být Hyundai pětkou na automobilovém trhu. Tento cíl zřejmě ochromené vedení firmy nedokáže splnit, soudí hongkongský list.

Stejného názoru jsou i Korea Times. Celý automobilový průmysl v Koreji je v nejistotě. Dodavatelé automobilky Hyundai a Kia přiznali, že čelí vážné krizi. Bez Čong Mong-kua je Hyundai zcela paralyzovaná a těžko odhadnout, jak dlouho tento stav bude trvat, soudí jihokorejský deník.

Denisa Novotná, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme