Listy o obětech Stalinových zločinů

Rusové si připomínají statisíce obětí rozsáhlého Stalinova teroru už od pondělí a právě toho si všímá americký deník Boston Globe. "Po smrti Stalina sice Sovětský svaz veřejně odhalil jeho zločiny, ale na rozdíl od poválečného Německa neprošla země žádnou obdobou denacifikace nebo Norimberského tribunálu s válečnými zločinci," připomíná Boston Globe.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

V úterý ruský prezident Vladimír Putin, někdejší důstojník obávané tajné služby KGB, položil květiny na masovém hrobě stalinských obětí u Moskvy a americký list to komentuje. "Rusové musejí doufat, že Putin a jeho nástupci se distancují nejen slovy, ale i skutky od zločinů, které následují, když si stát úplně podrobí své občany," píše Boston Globe a dodává, že jedinou obranou ruských obyvatel před opakováním zločinů je udržování vzpomínky na toto temné období.

Přesně za měsíc mají Rusové volit svůj parlament. A že za vítěze hlasování je už teď považován tábor muže, o kterém už jsme mluvili, tedy prezidenta Vladimira Putina. Ten je oficiální tváří strany Jednotné Rusko, která má vysoké preference ale také jedinečný přístup k využívání státního aparátu v předvolební kampani. A německý deník Berliner Zeitung se pozastavuje nad tím, že zatímco na minulé volby smělo dohlížet 1200 zahraničních pozorovatelů, teď jich Moskva do země pustí jen třetinu.

Německý komentátor píše: "Je potěšitelné, že cizinci, a to dokonce i ti ze Západu, mohou sledovat ruské volby. Ruská volební komise zcela evidentně se skřípěním zubů zve jen 400 pozorovatelů. Ale díky alespoň za tohle. Jednou ze svérázností těchto voleb totiž zůstává skutečnost, že si ruské úřady vymínily kontrolu nad kontrolory," píše Berliner Zeitung.

Čína varuje všechny, kteří chtějí v průběhu letních olympijských her v Pekingu protestovat. Kdo tak učiní bez povolení a poruší čínské zákony, bude potrestán, včetně cizinců. Organizátoři her se obávají, že jejich konání využijí mnozí ochránci lidských práv, i proto také úřady už vydaly nařízení domácím obyvatelům, aby se takovýchto akcí neúčastnili. Jak o zákazu píší čínské deníky, to zjišťoval tamní zpravodaj Čro Robert Mikoláš.

Všichni, kdo chtějí organizovat pochody nebo demonstrace, musí o jejich povolení žádat policii 5 dní dopředu, zároveň uvést důvod, čas, trasu, hesla, která budou na transparentech a počet účastníků, cituje rozhodnutí Pekingu list China Daily. Jak dodává, kdo to poruší, bude čelit pokutě, zatčení či odsouzení. Naopak sportovní akce či koncerty ale budou vždy povoleny, protože olympiáda je šťastnou událostí pro lidi z celého světa. List čínské komunistické strany People´s Daily pak připomíná, že ústava zaručuje právo na shromažďování a demonstrace, na všechny se ale vztahují zákony stanovující jasná pravidla.

Deník SCMP v souvislosti s existencí autoritářských režimů, dodržováním lidských práv a protesty aktivistů komentuje přístup Číny a stoupenců pekingské vlády k osobám snažícím se nenásilnými protesty upozornit mezinárodní společenství na daný problém. Používají dvojí metr, dodává a jako příklad uvádí Dalajlámu. I proto se autor komentáře v listu SCMP na závěr ptá, zda máme nyní třeba odsoudit Gándhího či Martina Luthera za to, že ve své době kritizovali vlastní vládu.

Vlastimil Milý, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme