Listy o obvinění izraelského prezidenta

Obvinění Izraelského prezidenta, útoky na Srí Lance a papežova návštěva Turecka - to jsou některá z témat, kterými se zabývají novináři ve světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Papež Benedikt 16. včera oznámil, že opravdu navštíví Turecko. Přesný program návštěvy Vatikán zveřejní v příštích dnech, ale už teď je jasné, že se papež setká s tureckým prezidentem Sezerem i s premiérem Erdoganem. Co o plánované návštěvě píše italský tisk, zjišťovala naše spolupracovnice v Římě Vědunka Lunardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Lunardi: TISK

Izraelský prezident Moše Kacav čelí nepříjemné aféře - Policie už má prý dostatek důkazů k tomu, aby nejvyšší představitel státu mohl být obviněn ze znásilnění, sexuálního obtěžování, nezákonných odposlechů a zneužití státních fondů.

Izraelský deník Haarec píše: "Ještě před týdnem se zdálo, že slovo "znásilnění", které popisovalo Kacavovo jednání, bylo přehnané. Teď se bohužel ukazuje, že to bylo popsání přesného stavu věcí - právě ze znásilnění a dalších deliktů chce policie prezidenta obvinit. Navzdory tak závažnému obvinění Kacav zůstává ve svém křesle. Zřejmě chce vyjednávat o mírnějším obvinění výměnou za dobrovolnou rezignaci," domnívá se Haarec.

Také britské Timesy si myslí, že prezident Moše Kacav urputně lpí na moci. "Kacav podle svého právníka nehodlá rezignovat ani dočasně odstoupit z úřadu. Začne prý o tom uvažovat, teprve pokud proti němu generální prokurátor vznese obvinění. Nevypadá to, že by se chtěl Kacav dobrovolně vzdát své imunity," pochybuje britský list.

Tamilští tygři včera na východě ostrova Srí Lanka zaútočili na konvoj vojenského námořnictva. Při sebevražedném atentátu zemřelo přes sto lidí, většinou vojáků, a další asi stovka lidí utrpěla zranění. Armáda odpověděla leteckým ostřelováním pozic Tamilských tygrů. Co o tom míní novináři přímo na Srí Lance?

Srílanský deník Daily News připouští smutnou pravdu, že potyčky mezi příslušníky Tamilských tygrů a vojáky jsou na Srí Lance takřka na denním pořádku. List se ve svém komentáři pozastavuje nad bezvýchodností situace: "Tamilové nejsou jedinou menšinou, která se může cítit znevýhodněna," píše deník a pokračuje: "Vždyť samotný konflikt má prapůvodní kořeny v nastavení systému, který jednoznačně stranil většinovým sinhálcům.

Tamiliština je sice úředním jazykem, jenomže každý ví, že takhle to funguje jen na papíře - a realita je jiná. Navíc stejně utlačovaní by se mohli cítit i muslimové nebo další menšiny. A přece se nerozhodnou použít násilí. Vláda by se proto měla snažit dodržet své sliby. A tamilští vzbouřenci by si měli uvědomit, že dokud budou bojovat s vládními vojáky, situace se nezmění. Docílí jen toho, že na krásnou Srí Lanku přestanou jezdit turisté," konstatuje srílanský deník Daily News.

Zuzana Boleslavová, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme