Listy o protestech v Maďarsku

Protivládními demonstracemi v Budapešti a dalších maďarských městech se zabývají deníky napříč Evropou. Francouzský Le Monde například připomíná, že je to poprvé od roku 1989, kdy se podobné násilí odehrává v jednom z nových členských států Evropské unie. Samo Maďarsko pak takové střety nezažilo od roku 1956, kdy sovětské tanky potlačily vzpouru proti komunistickému režimu, připomíná Le Monde.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Podle deníku International Herald Tribune jsou maďarské nepokoje důkazem nestability celého regionu. Demonstrace a jejich síla prý ukazují křehkost přechodu od totality k demokracii nejen Maďarsku ale i v okolních postkomunistických zemích. Běhěm posledního roku se totiž také v Polsku a na Slovensku dostaly k moci nacionalistické a populistické vlády podporující pomalejší postup reforem, konstatuje International Herald Tribune.

Maďarsko se dostalo i do komentáře dánského deníku Jyllands Posten. Ten konstatuje, že Maďaři narozdíl například od Poláků nedisponují příliš velkým vlivem v rámci Evropské unie. Maďarská ekonomika nefunguje optimálně a zemi se zkrátka nedaří tak, jak by si její elita představovala. Současné nepokoje ještě více poškodí kredibilitu Maďarska, zejména právě v očích EU, která už Maďary několikrát kritizovala za jejich špatnou disciplínu při správě veřejných financí.

Jak situaci hodnotí sami domácí žurnalisté, to zjišťoval spolupracovník Radiožurnálu v Budapešti Gregor Martin Papucsek.

Přehrát

00:00 / 00:00

G. M. Papucsek: TISK

Zahraniční tisk sleduje i situaci v Thajsku. Armáda tam provedla převrat, sesadila premiéra a chopila se moci a to v době, kdy byl předseda vlády v zahraničí. Britský deník The Guardian zdůrazňuje: "Akce armády se nesetkala s žádným odporem a proběhla tak klidně, že si většina turistů vůbec ničeho nevšimla. Pouze pouliční prodavači, kteří mají se státními převraty své zkušenosti, sbalili své stánky a zmizeli, jinak je v hlavním městě i v provinciích klid," píše Guardian.

List uzavírá svůj komentář optimistickou předpovědí pro všechny zahraniční návštěvníky Thajska. V hlavních turistických resortech je prý situace zcela normální a turistům nehrozí žádné nebezpečí," dodává Guardian.

Jana Samková, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme