Listy o rodící se polské vládě

Vítěz polských voleb, šéf Občanské Platformy Donald Tusk, ještě nedostal oficiální pověření od prezidenta Lecha Kaczynského k sestavení vlády - tu už ale připravuje společně s lidovci. Deníky v této souvislosti často připomínají, že pravděpodobný budoucí premiér bude muset najít způsob, jak spolupracovat právě s prezidentem, dvojčetem dosavadního premiéra, a dá se říct politickým rivalem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Britský deník Daily Mail se ale dívá mimo polsko. Píše, že budoucí polská vláda už teď závodí s časem. Chce nalákat k návratu do vlasti lidi, kteří odešli za lepším životem do velké Británie, a mohli by tam zůstat. "Prázdno po této generaci vyvolává v Polsku demografickou krizi," konstatuje Daily Mail a dodává: "Polské konzuláty ve Spojeném království hlásí, že tisíce Poláků narozených už ve Velké Británii dostávají ne polská, ale britská jména."

Čína se potýká se závažným problémem, prudce se totiž zvyšuje počet dětí narozených s nějakou vadou. Ročně už je takto postižených dětí více než milión a situace se stále zhoršuje. Důvodem tohoto neradostného stavu je podle dnešního vydání deníku South China Morning Post znečištěné životní prostředí.

Mapa zveřejněná v deníku SCMP mluví za vše. Deset měst v Číně je třikrát více znečištěno, než Los Angeles ve Spojených státech. Dalších dvacet pak dvakrát. Kyselé deště zkrápí třetinu rozlohy Číny a znečištění vodních toků je tak velké, že polovina obyvatel nejlidnatější země světa, tedy 600 miliónů se potýká s přerušováním dodávek pitné vody. Tyto údaje jsou z roku 2005, uvádí deník, od té doby se však situace ještě zhoršila. Nejvíce postižených dětí se rodí v chudších provinciích, kde není zdravotní péče na takové úrovni. Jejich počet se ale zvyšuje i ve velkých městech včetně Šanghaje. V tomto případě je jedním z důvodů i to, že stále méně párů chodí v době těhotenství na kontrolní testy. Jak na závěr list SCMP varuje, pouze 20 až 30 % postižených dětí lze vyléčit.

Německý deník Der Tagesspiegel srovnává Rusko a Turecko. Oba státy podle něj mají mnoho společného v zahraničněpolitickém vystupování. Oba dva státy jsou čím dál "tvrdohlavější", píše Tagesspiegel. Evropě a Spojeným států radí, že nadřazenost vůči Ankaře a Moskvě ale neslouží k ničemu. "Na Putinovi a Erdoganovi jsme stejně závislí jako oni na nás. Lze toho litovat, ale nezmění se na tom nic. Spojené státy a Evropská unie s nimi musejí vyjednávat jako s partnery. S chladnou hlavou, vážně a cílevědomě. Když jde o věci války a míru, jdou pocity sympatií stranou," píše der Tagesspiegel.

Robert Mikoláš, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme