Listy o Severním Irsku

Prvním tématem, které dominuje titulním stránkám novin ve Velké Británii a také v Irsku je to, že Severnímu Irsku budou společně vládnout někdejší dlouholetí rivalové, Demokratická unionistická strana v čele s Ianem Paisleym a Sinn Fein Gerryho Adamse. Předsedové obou stran se včera sešli a oznámili vznik nové vlády k 8. květnu letošního roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

K historické události se ve svém komentáři vrací britský Independent: "Výsledná dohoda obsahuje všechno, v co Londýn, Dublin a ostatní severoirské strany doufaly - formální závazek vytvořit společně vládu k pevnému datu, a to 8. květnu. Pánové Paisley a McGuinness mají Severnímu Irsku vládnout spolu. Na včerejšek byla stanovená údajně nezměnitelná lhůta k dosažení dohody. Z tohoto milníku se ale rázem stalo nedůležité technické datum. Už samotný styl, kterým se vše odehrálo, bere dech. Sledujeme ohromující obrázek potenciální budoucnosti, která pro Belfast skýtá naději na novou, konstruktivní politiku."

"Měsíce a roky, které zemi čekají, budou plné konfrontací a rozporů. Upozorňuje Independent. To proto, že loyalistické zájmy se ne vždy shodují s republikánskými přístupy. Koalice je ze své podstaty soutěživým spojenectvím, a v případě Severního Irska lze počítat s tvrdými politickými bitvami."

"Paisley s Adamsem včera sdělili netradiční poselství - že totiž politici s megafonem mohou nakonec ustoupit pragmatikům, a dát tak vzniknout kultuře dialogu. Paisley po desetiletí odmítal katolíky a nacionalisty a trval na tom, že protestanti mají právo většiny na moc. Republikáni na oplátku neuznávali práva protestantů a unionistů a vycházeli z toho, že když byli poraženi Britové, bude poražen také unionismus. Trvalo to mnoho let a stálo to mnoho životů a konfliktů, než se přišlo na to, že řešení nespočívá ve vítězství jedné strany, nýbrž v kompromisu."

Frangfurter Allgemeine Zeitung míní, že dohoda je politickým triumfem také pro pomalu se loučícího premiéra Blaira: "Vlády v Londýně a Dablimu si díky nadějné dohodě politiků v Belfastu také mohou připsat něco k dobru. A pro Tonyho Blaira, který je na odchodu z politiky, je jistě triumfem, že se politické rozpory na příště budou vybojovávat v parlamentu, a nikoli na ulicích pomocí výbušnin. To je pokrok, který si obyvatelé Severního Irska neměli nechat vzít."

Ze Severního Irska pojďme do jiného neklidného koutu Evropy. Členové Rady bezpečnosti OSN včera dostali na stůl návrh zvláštního zmocněnce pro Kosovo Marttiho Ahtisariho na určení konečné statusu této jihosrbské provincie. Podle něj by se mělo Kosovo částečně osamostatnit. Zpočátku by ale toto nezávislé území mělo být omezené dohledem mezinárodního společenství.

Většina srbských novin otvírá dnes svá vydání slovy: "Kosovo dostane podmíněnou nezávislost." To je ale přesně to, co většina srbských voličů ani politická reprezentace nechtějí slyšet. Mnozí srbští komentátoři vnímají nedořešenou otázku Kosova jako překážku integrace do Evropské unie. Existuje ještě jeden problém: Brusel s~Bělehradem přerušil jednání o přibližování k Unii skoro před rokem. Kvůli tomu, že generál Ratko Mladič je stále na svobodě. Jak si všímají srbské noviny, i v Bělehradě se ale v neděli večer slavilo 50. výročí podepsání Římských dohod. Zpravodaj Martin Ježek cituje ze srbského deníku Danas.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Ježek: Tisk

Na stránkách německého Berliner Zeitung pokračuje debata o znečištění životního prostředí a souvisejících změnách klimatu. List se vrací k záměru Evropské unie snížit do roku 2020 emise škodlivých plynů o 30 procent:

"Dobrá zpráva je, že tohoto cíle lze po technické stránce dosáhnout, byť to nebude zadarmo. Špatná zpráva ovšem je, že bez koncepčního přístupu se plnění tohoto ambiciózního cíle velice prodraží. Ekonomiku bude - v nejlepším případě - stát cesta za snížením emisí ročně asi 60 až 80 miliard eur. Suma ovšem může výrazně narůstat. Rada tedy zní: investujme do nejefektivnějších postupů. Nejde však jen o Evropu. Padesát procent celosvětové produkce emisí pochází ze zemí třetího světa. To staví případnou rozvojovou pomoc do nového světla. Tam, kde to s klimatem myslí opravdu vážně, by měli například hospodářské pobídky přiřknout těm projektům, které šetří co nejvíc energie, jinak se evropský cíl pročistit životní prostředí nepodaří naplnit" radí Berliner Zeitung.

Hlavní komentář amerického listu The Washington Post je věnován čím dál tím větší opuštěnosti prezidenta Bushe v jeho postoji k Iráku. Komentář upozorňuje, že Spojené státy mohou kvůli prezidentově politice v Iráku zanedlouho čelit ústavní krizi: "Hlasování Sněmovny Reprezentantů o odchodu amerických vojáků z Iráku v srpnu 2008 bylo skutečně významné, a to i přesto, že zákon nemá v této podobě šanci projít Senátem. Šlo o test Demokratů v roli vůdců Sněmovny a jejich schopnosti využít názorové nejednotnosti příslušníků jednotlivých stran ke spojenectví proti americkému tažení v Iráku. Hlasování prokázalo, že ve Washingtonu došlo k mocenskému posunu. Bush a jeho republikánští stoupenci doufali, že Demokraté nebudou držet pohromadě a otevřou tak Bushovi cestu k jeho řešení situace v Iráku. To se však nestalo."

Bush sice hodlá zákony posvěcené tímto hlasováním vetovat, Washington Post však s výhledem na možný politický pat připomíná, jak těsná jsou nyní hlasování i v Senátu: "Demokratičtí senátoři potřebují jen jeden hlas k tomu, aby prosadili výzvu k odchodu z Iráku už během příštího roku. S tím vzrůstá tlak zejména na senátory Sununua, Colemana a Collinsovou, které příští rok čeká boj o to, aby si udrželi své křeslo, a také na dalšího republikána, senátora Smithe, který je - zdá se - odchodu Američanů z Iráku čím dál tím víc nakloněn."

"Přístup země k válce se zásadně změnil. Pokud to Bush neuzná, bude pro něj nemožné spolupracovat s Kongresem na rozumném řešení odchodu z Iráku, k němuž jednoho dne prostě dojde," uzavírá Washington Post.

Pavel Novák, Pavla Hůlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme