Listy o situaci na Kubě

Novináři se zamýšlejí nad situací na Kubě, a to u příležitosti nejvýznamnějšího svátku komunistické Kuby, výročí útoku povstalců proti kasárnám Moncada. Píše se ale také o novém celovečerním film o americké rodince Simpsonových, a ze stránek zahraničních deníků samozřejmě nemizí téma dopingu v cyklistice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Kubánský vůdce Fidel Castro se už rok neobjevil na veřejnosti v důsledku zdravotních potíží. Místo hodinových projevů ji teď zasypává jen úvodníky, komentáři a úvahami ve stranickém tisku. Zůstává sice nadále v pozadí politického rozhodování, ale veřejnou tváří režimu se pomalu stává jeho bratr Raúl - o něm se mluvilo s mírným optimismem jako o pragmatikovi - změnila se tedy Kubánská politika za poslední rok, kdy zůstává Fidel v nemocnici?

Nápovědou by mohl být včerejší projev Raúla Castra k výročí kubánské revoluce. Raúl Castro ale podle deníku El País potvrdil pokračování politiky bratra Fidela. Svědčí o tom podle šp deníku El País Raúlovo včerejší poselství "I když se zvýší zahraniční investice, převládat bude stále socialistické vlastnictví," cituje jeho projev španělský deník El País.

Komentáře k situaci na Kubě se dnes objevily samozřejmě i v Americkém tisku. Do deníku New York Times se začetl zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Alexandr Pícha.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Pícha: Tisk

Stránky deníků zaplnila rodinka Simpsonových. Dosud se totiž postavičky ze Springfieldu objevovaly v seriálu, a to už celých 18 let - teď ale vtrhli do kin v celovečerním filmu.Ve spojených státech má film premiéru dnes, vidět ho už můžete ale i v českých kinech.

Tvůrčí zápal se přenesl i do prvního celovečerního filmu o bláznivé rodině, ale nic navíc, než co by bylo už v seriálu nepřináší, konstatuje zahraniční tisk. "Kam zařadit toto dílo v rámci západních uměleckých měřítek," ptá se německý Die Zeit. "Pěkně rezonuje, je zábavné a ukazuje, že Simpsonovi mohou fungovat také na celovečerním plátně. Přináší radost už jen tím, že evidentně inteligentní lidé dokázali vytvořit kasovní trhák s lidskou tváří. Ale na druhé straně je nutno konstatovat, že film nedosahuje hodnot Shakespeara a dokonce ani kvality nejlepších seriálových epizod," dodává německý deník.

Mluvili jsme o politice, o kultuře, teď nám ještě zbývá sport - A v něm se poslední dobou nemluví snad o ničem jiném než o dopingu, který ohrožuje nejen pověst Tour de France, ale vůbec profesionální cyklistiky... Vyskytly se už i názory, že by se měl nejslavnější závod zrušit - co se píše v dnešních komentářích?

Ještě jednou se podíváme do německých komentářů - tamní tisk, i veřejnost jsou vůči dopingu velmi přísní, a tak komentáře většinou vyznívají pro zrušení závodu. Deník Berliner Zeitung píše, že organizátoři by se měli zamyslet nad tím, jak důkladná a účinná jsou opatření proti dopingu. "Zajdou vždy jen tak daleko, jak je donutí okamžitá situace. Proto to jde s cyklistickými závody od desíti k pěti. Nedochází jim, že s každým šlápnutím do pedálů ztrácí kus důvěryhodnosti. Pokud by to cyklistický sport a jeho protagonisté mínili vážně, přibrzdili by. Museli by současný závod zastavit a - byť se skřípěním zubů - nevyhlašovat vítěze. Měli závodění načas pozastavit, promyslet jeho fungování a vystrnadit staré funkcionáře. Dobrou příležitostí udělat to bude zářijové mistrovství světa v cyklistice ve Stuttgartu," píše Berliner Zeitung.

David Koubek, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme