Listy o spojeneckém vojsku v Iráku

Téma, které se opět vrátilo na stránky zahraničních novin, je Irák - zvláště po včerejších dvou atentátech na vysoké irácké politiky. Administrativa amerického prezidenta Bushe sice oznámila změnu taktiky v Iráku, nic konkrétního ale zatím nezveřejnila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Pochybnosti, jestli nějak pomůže dalších třicet tisíc vojáků, jsou na místě, píše dnes rakouský deník Der Standard. Dokonce ani v samotném Pentagonu už není myšlenka stažení amerických vojáků z Iráku žádným tabu. Tento návrh byl ale zamítnut. Podle deníku je totiž stažení vojáků v pořadí až třetí možností, o které se jedná. Prozatímním výsledkem je hybrid z prvních dvou možností - navýšit stávající počet vojáků v Iráku a prodloužit přítomnost určitého počtu vojáků, kteří by v zemi měli být činní především v oblasti vzdělávání a poradenství, píše list.

Americký deník Washington post dnes zveřejnil jasný názor: "Jedinou možností je okmažitě stáhnout americké vojáky z Iráku." Když už i Henry Kissinger říká, že vojenské vítězství v Iráku je nemožné, tak nebude trvat dlouho a při Georgi Bushovi bude stát jenom jeho manželka Laura. Pokud jsme ochotni - podobně jako Henry Kissinger - vzít na vědomí, že cíle prezidenta Bushe v Iráku nebudou nikdy splněny, jak pak ospravedlníme smrt vojáků, kteří v Iráku zemřou během příštího týdne, měsíce nebo celého roku? ptá se Washington post.

Díky důslednému vyšetřování se německé policii podařilo zabránit teroristickému útoku na dopravní letadlo. Deník Süddeutsche Zeitung píše: "Samotná preventivní sledování a pátrání v boji proti terorismu vždycky nestačí. Policie o celé záležitosti věděla a včas zasáhla. Tato skutečnost sice může být pro širokou veřejnost poměrně uklidňující, jenže právě s podobným postupem to justiční orgány budou mít stále složitější a složitější.

Boj proti terorismu s sebou přináší věčné dilema. Čím dříve totiž úřady zasáhnou, tím méně důkazů pak budou mít v rukou. Pro soud je přece naprosto ideální, když se před nimi ocitne pachatel, z jehož zbraně se ještě kouří. Při nepřímých důkazech, a to i když do sebe nakrásně zapadají, jsou ale soudci podstatně zdrženlivější. Co mají tedy úřady dělat, když při odposlechu podezřelých zjistí, že se třeba hledá někdo, kdo by terororistický útok provedl? Mají s klidem v duši čekat, až se po útoku rozplynou poslední pochybnosti? Tak to těžko, domnívá se list.

O víkendu se v Římě konal velký meeting boje proti mafiím, završený včera předáním obsáhlé zprávy s návrhy a požadavky předsedovi poslanecké sněmovny. A novináři věnovali velkou pozornost vystoupení premiéra Romana Prodiho, který na setkání přislíbil nový razantnější boj proti mafiím. Italský tisk pročítala naše spolupracovnice Vědunka Lunardi.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Lunardi: TISK

Soňa Marešová, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme