Listy o strategii USA v Iráku

Pozornosti světových deníků neunikl fakt, že dnes má americká Studijní skupina pro Irák zveřejnit své závěry a doporučení. Tato skupina politiků a odborníků v minulých týdnech přemýšlela o tom, jak zastavit současné násilí v Iráku a jak zajistit stabilitu této země do budoucna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Čeká se například, že studijní skupina doporučí prezidentu Georgi Bushovi, aby postupně stáhl americké vojáky z irácké mise. Co na to říkají zahraniční noviny?

Práci Studijní skupiny pro Irák hodnotí například americký list New York Times. Ten píše: Z úkolů, které musela Studijní skupina řešit, bylo zřejmě nejtěžší určit přesný moment, kdy se vše v Iráku začalo kazit. Jak vlastně došlo k tomu, že se scény radujících se Iráčanů strhávajících sochu Saddáma Husajna tak rychle změnily v obrázky bombových útoků, truchlících matek a hořících helikoptér?

Problém je v tom, píše New York Times, že se o invazi do Iráku a o následných tříletých bojích mluví jako o dvou oddělených procesech. Invaze je hodnocena jako úspěšná, ale následná stabilizace Iráku naopak jako totální selhání. Jenže invaze i následné násilí spolu úzce souvisí. Kdyby se totiž Američané poučili z lekcí, které dostali bezprostředně po příchodu do Bagdádu v roce 2003 a zahrnuli tyto zkušenosti do své pozdější strategie, nemusela situace v Iráku vypadat tak jako dnes, uzavírá kriticky New York Times.

Nizozemské noviny se v posledních dnech zabývají kauzou vojáků, kteří během balkánských válek sloužili pod vlajkou OSN v bosenské Srebrenici. Když do města v roce 1995 vstoupili srbští vojáci, Nizozemci se stáhli a nedokázali zabránit masakru sedmi až osmi tisíc muslimů. Před několika dny dostali veteráni ze Srebrenice nizozemská státní vyznamenání, a to značně pobouřilo především bosenské muslimy. Reakce nizozemských novin shromáždil zpravodaj Českého rozhlasu v zemích Beneluxu Vít Pohanka:

Fotografie z ceremoniálu, při němž ministr obrany Henk Kamp uděloval pěti stovkám vojáků zvláštní medaile za službu v Srebrenici, přinesly všechny nizozemské noviny. Deník Telegraaf míní, že vyznamenání přišlo pozdě, ale to je lepší, než kdyby jej nedostali nikdy. Podle jeho názoru si zaslouží veřejné ocenění za to, co se snažili dělat - masakru nemohli zabránit, soudí Telegraf. Komentátor deníku NRC.next, který se zaměřuje na mladé čtenáře, ale nemůže zapomenout na jednu fotografii: ukazuje tehdejšího velitele nizozemských vojáků v Srebrenici, jak si připíjí s velitelem bosenskosrbských jednotek Ratko Mladičem. Podle tohoto listu se nelze jen schovávat za neschopnost a nepochopení oficiálních míst, která nizozemským modrým přilbám neumožnila zasáhnout. Otázka individuální odpovědnosti nás bude stále strašit - uzavírá nizozemský deník pro mladé NRC.next.

Evropské listy si všímají včerejšího setkání zemí takzvaného Výmarského trojúhelníku, tedy Německa, Francie a Polska. Jejich zástupci se včera sešli po delší době v německém Mettlachu, aby tuto trojstrannou spolupráci znovu postavili na nohy. Z poslední plánované schůzky těchto tří zemí letos v létě se narychlo omluvil polský prezident Lech Kaczynski.

Například deník Rzeczpospolita ji hodnotí velmi pozitivně. Připomíná, že přišla právě včas, aby urovnala vztahy mezi Německem a Polskem, které v letošním roce utrpěly několik šrámů vinou slovních přestřelek mezi Berlínem a Varšavou. Rzeczpospolita vidí ve spolupráci s Německem a Francií velkou šanci pro Polsko. Zejména proto, že od 1. ledna se Berlín ujme předsednictví v Evropské unii a bude proto záhodno být s ním zadobře. Pokud se Polákům podaří získat vliv na německé předsednictví, mohou z něj mnoho vytěžit, píše Rzeczpospolita a dodává: Je známé, že německá kancléřka Merkelová patří mezi nemnoho evropských státníků, kteří naslouchají svým partnerům. Teď jde jen o to, naladit Merkelovou na stejnou vlnu s Polskem a přesvědčit ji o prioritách polské zahraniční politiky, míní Rzeczpospolita.

Jana Samková, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme