Listy o triumfu Šárky Záhrobské

Vítězství lyžařky Šárky Záhrobské na mistrovství světa ve slalomu ve švédském Óre zaujalo pozornost novinářů nejen českých, ale i z tradiční lyžařské velmoci, tedy rakouských.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Rakouský deník Kurier píše, že jde o překvapení, ale ne o senzaci. Záhrobská totiž skončila v této sezóně světového poháru třetí v Záhřebu a druhá v Kranjské Goře. A na mistrovství světa v Bormiu se postarala o bronzovou medaili ve slalomu, což byla první česká mediale v historii země. V Olympii v roce 1984 získala pro tehdejší československo bronz ve sjezdu Olga Charvátová," nahlíží do historie list Kurier.

Pole prezidentských nominací ve Spojených státech se zaplňuje. A nabízí mnoho prvenství. U demokratů se uchází o Bílý dům Hillary Clintonová jako první žena a Barack Obama jako první černoch v historii země. A právě tato jedinečnost vedla tisk k tomu, aby podrobněji probral republikánský tábor. Na paškál si vzal méně známého uchazeče, bývalého massachusettského guvernéra Mitta Romneye a důkladně ho propral kvůli příslušnosti k mormonské církví, která je v myslích lidí spojována s praxí mnohoženství.

Romney tomu čelí po svém, jak píší britské Timesy. "Mnoho těchto obav neutralizuje sebezničujícím humorem. Například při jedné debatě o homosexuálních sňatcích prohlásil, že manželství může existovat jedině mezi jedním mužem a ženou, ženou a další ženou. Navzdory lidové představě, že jako mormon miluje polygamii, dává k dobru v soukromých debatách toto přirovnání. On sám je ženat se stejnou ženou už 37 let, zatímco jeho soupeři v republikánském táboře mají za sebou sňatků několik.

Japonsku se nepodařilo prosadit obnovení komerčního lovu velryb. Konference Mezinárodní velrybářské komise svolaná do Tokia nebyla pro zemi vycházejícího slunce úspěšná. Navíc řada ze dvaasedmdesáti členských zemí - například Británie, Austrálie, Nový Zéland, Spojené státy nebo Česká republika - účast na konferenci odmítla.

Japonský deník Japan Times v této souvislosti otiskl článek, který upozorňuje na to, že místní rybáři neloví jenom velryby, ale i jiné kytovce - delfíny. Z listu cituje náš zvláštní zpravodaj v Japonsku Jaromír Marek:

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Marek: TISK

Martin Drtina, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme