Listy o úmrtí šéfa bývalé východoněmecké špionáže

Americké volby a úmrtí šéfa bývalé východoněmecké špionáže, to jsou témata, která dominují na stránkách zahraničního tisku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Zemřel šéf někdejší východoněmecké špionáže Markus Wolf. Zemřel doma, ve spánku. ve věku 83 let. "Za 34 let aktivního vyzvědačství nebyl Wolf potrestaný," připomínají ruské Moscow Times. "Po pádu Berlínské zdi uprchl do Ruska; když se vrátil, byl odsouzen za vlastizradu na 6 let. Vyšší soudy později trest zrušily a v dalším procesu si vysloužil už jen podmínku. Wolf svoji vinu nikdy neuznal, ačkoliv na sklonku života na své povolání příliš hrdý nebyl "Vlastně jsem pro nic nežil," řekl v roce 1997 v jednom rozhovoru," cituje deník Moscow Times.

"Patřil k tehdejším špionážním esům," píše Berliner Zeitung. "Život Markuse Wolfa je plný kontroverzí, ale jedno mu nelze upřít byl to muž, který se dokázal dokonale proměnit a dokonale svoji roli hrát." Süddeutsche Zeitung, připomíná Wolfovu přezdívku: "Muže bez tváře - jeho metody byly neodhalitelné, zejména v západoněmecké politice nadělal značné škody," připomíná list jeden z nejvýznamnějších případů, kdy skandální odhalení špiona Güntera Guillauma vedlo v roce 1974 k pádu tehdejšího západoněmeckého kancléře Willyho Brandta.

Světové deníky pokračují v diskusi o amerických volbách, ve kterých vládnoucí republikáni přišli o většinu v obou komorách Kongresu. Kanadský list National Post píše: "Od okamžiku, kdy prezident Bush před šesti lety převzal úřad, výdaje Washingtonu pod taktovkou republikánů masivně rostly. Výsledkem je obrovský deficit, který budou muset zaplatit budoucí generace," myslí si deník. Zároveň zmiňuje i ostrou předvolební diskusi, která se týkala nelegálních přistěhovalců. "Tvrdé křídlo republikánů se snažilo uhrát politické body kampaní proti imigrantům a podporou hraničních zábran. Jenže velká část americké ekonomiky by se jednoduše zhroutila, pokud by tady imigranti nebyli," konstatuje kanadský list National Post.

Americkým volbám se věnují také slovenské Hospodárské noviny. "Prezident Bush především doplatil na morální selhání svých nejbližších spolupracovníků," myslí HN a pokračují: "Korupce mezi republikány musela znechutit tradiční voliče této strany mnohem víc než válka v Iráku. To stejné kladivo, kterým bušili do Billa Clintona za jeho hříchy, se od kovadliny Desatera odrazilo a srazilo republikány na kolena," píše deník. Ten poukazuje zejména na obrovský nárůst lobbistických skupin: "Na washingtonské K-street, kde většina lobbistických agentur sídlí, se jejich počet za posledních šest let zvýšil z deseti tisíc na 40 tisíc. Každý druhý člen Kongresu z řad republikánů se po skončení mandátu stal lobbistou. A jeden z hlavních lobbistů, Jack Abramoff už je za mřížemi s pomocí šéfa republikánů Toma DeLayoma kradl, kde se dalo. Není se proto čemu divit, že vystrašení voliči raději přešli k demokratům," dodávají slovenské Hospodárské noviny.

Zuzana Fišerová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme