Listy o úmrtí Slobodana Miloševiče

Stejně jako další světový tisk i slovenské Hospodárske noviny se dnes věnují úmrtí Slobodana Miloševiče. Smrt bývalého srbského prezidenta přišla Haagskému tribunálu nejméně vhod. Ne proto, že ve vězení stejný týden zemřel i další válečný zločinec Milan Babič.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Ani kvůli obviněním, že Haag Miloševičovi špatnou zdravotní péčí v jistém smyslu ke smrti dopomohl. Ale proto, že tribunál ztratil svého sólokapra, a tím začíná ztrácet i své opodstatnění. Bylo vůbec rozumné, že byl vytvořen jenom pro jednu zemi a pro jedno časové období? Ptá se list.

Teď se ukazuje, že pravdu měli i ti, kteří při zahájení procesu s Miloševičem žádali, aby se jednotlivé žaloby neslučovaly do jedné, protože výsledkem bude finančně nákladný a časově nezvládnutelný proces. Kdyby se peníze vyčleněné na služby právníků dostaly k pozůstalým obětí balkánských válek, bylo by to zřejmě podstatně smysluplnější. Pokud se tribunálu nepodaří zajistit zbývající dva hledané zločince Radovana Karadžiče a Ratka Mladiče nebude už mít koho soudit, uzavírají Hospodárske noviny.

Úmrtí Slobodana Miloševiče samozřejmě dominuje už druhý den titulním stránkách skoro všech deníků v Srbsku. V Bělehradě je četl zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v srbské metropoli Pavel Novák.

Mocní se bojí mrtvého Slobodana. Píše na první stránce dnešní vydání deníku Glas Javnosti a připomíná, že představitelé Miloševičovy Srbské socialistické strany žádají premiéra, aby rozpustil parlament v případě, že úřady neumožní pohřbít bývalého prezidenta důstojně v Srbsku. Deník Kurir oslovuje čtenáře titulkem "Vrací se domů". Upozorňuje ale, že Miloševičova rodina si přeje jeho pohřeb v Srbsku. Nikdo ale nezaručí, že Miloševičova manželka Mira a jeho syn Marko neskončí v rukách policie, když na pohřeb přijedou z Ruska, kam utekli. List Danas píše, že Miloševič kolem sebe sice Srbsko semknul, aby je ale nakonec bezostyšně rozdělil na starousedlíky a uprchlíky, na světáky a Balkánce a na boháče a sirotky.

A jak píší o smrti Slobodana Miloševiče ruská média? Z deníku Komersant cituje náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Vavrouška: TISK

Představte si, že se dostanete na prestižní univerzitu, a pak zjistíte, že jeden z vašich nových spolužáků pracoval pro jeden z nejhorších režimů na světě, píše dnes americký deník Boston Globe. Pro studenty jedné z nejprestižnějších amerických univerzit se nejedná o pouhé teoretické zamyšlení. Sayed Hashemi, který pracoval jako mluvčí vlády Talibánu v Afgánistánu, byl v loňském roce přijat do zvláštního programu studia na univerzitě Yale. Letos na jaře si chce podat přihlášku k řádnému studiu.

Krátce před zářijovými teroristickými útoky na světové obchodní centrum v New Yorku navštívil Sayed Hashemi Spojené státy a obhajoval vládu Talibánu. Dnes je přítomnost tohoto sedmadvacetilétého studenta na jedné z amerických univerzit předmětem vášnivých diskusí. Je jeho přijetí ke studiu příkladem toho, jak stavět pomyslné mosty? Kdyby více studentů jako je Hashemi studovalo ve Spojených státech místo v Pákistánu, byla by Amerika podstatně bezpečnější zemí, uzavírá Boston Globe.

Soňa Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme