Listy o vlně stávek ve Francii

Tento týden byl ve Francii ve znamení stávek, kterými chtějí odboráři přinutit vládu k odstoupení od plánované reformy penzijního systému. Pracovníkům v dopravě a zaměstnancům v dalších resortech by vzala možnost odcházet do důchodu dřív než ostatní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Stávky ve Francii, to je ale už takový everegreen, myslí si to třeba americký list Washington Post, který napsal: "Podzimní stávky jsou ve Francii národním povyražením, i když se do nich zapojuje jen relativně malé procento všech zaměstnanců. I tak je to zábava velmi drahá a téměř pro všechny nepohodlná. Prezident Sarkozy je ve funkci jenom půl roku, ale v posledních deseti dnech mu stávkující připravili jednu z nejtěžších zkoušek, jaká ho mohla potkat", píše Washington post a připomíná, že "Kvůli podobným stávkám padly za posledních 12 let ve Francii dvě vlády."

Amerika splnila svůj domácí úkol! Tak tímto titulkem nadepsal ruský deník Kommersant svůj komentář k nejnovějšímu návrhu Spojených států, který Rusku nabízí spolupráci v protiraketové obraně. Řeč je samozřejmě také o plánované radarové základně v Brdech.

"Moskva dostala návrh, na který čekala od poloviny října. Washington dovolí ruským vojákům v pravidelných intervalech navštěvovat zařízení ve východní Evropě. Jenomže Kreml nejspíš nebude souhlasit ani s takovými podmínkami a bude dál tlačit na Spojené státy, aby od stavby základen protiraketového štítu v Polsku a České republice odstoupily," myslí si autor komentáře. Proč? "Protože s inspekcí na základnách budou muset Praha i Varšava souhlasit.

Včera slavili Američané Den díkuvzdání námořníci americké flotily v čele s letadlovou lodí Kitty Hawk, ale měli oslavy pokažené. Čína jim totiž znemožnila přistát v Honkongu, kde chtěli strávit svátek Díkůvzdání se svými rodinami. I když návštěva této bývalé britské kolonie byla dlouho dopředu naplánovaná. Čína nakonec s přistáním v Honkongu souhlasila, to už ale byla americká flotila na cestě zpět do domovského přístavu. Tématu se pochopitelně věnují hongkongské deníky, který pročítal náš zpravodaj v Číně Robert Mikoláš:

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: Tisk

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme