Listy o volbách v USA i sestavování české vlády

Nekončící patová situace při sestavování české vlády opět budí pozornost i zahraničních novinách. Podíváme se, jak to vidí rakouský tisk. Pozornost budí ještě jedna věc, která se přímo týká Česka, a to je zablokované zvýšení spotřební daně na pivo. Nemůžeme pominout ani americké kongresové volby, které zamíchaly politickými kartami ve Spojených státech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Společně s Němci se nám v Bruselu podařilo zablokovat zvýšení spotřební daně na pivo. Jaké k tomu máme komentáře v cizích mediích? Že německé politiky bude tento týden čekat urputný boj v Bruselu, bylo jasné už od minulého pátku, píše dnes německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Na to, aby se mu podařilo Brusel přesvědčit, ale německý ministr financí ani do Bruselu nemusel jet osobně. Úplně totiž postačilo rázné NE z úst jeho náměstka Thomase Mirowa. Němečtí vyznavači pivního moku se tak ničeho bát nemuseli, uvádí bruselský zpravodaj Frankfurter Allgemeine.

Ze strany německé vlády šlo podle listu stejně jenom o úhybný manévr. Sice se podařilo zablokovat zvýšení daně spotřební. Čemu se něměčtí milovníci piva nevyhnou, je chystané zvýšení DPH, a to bude mít na cenu piva mnohem horší dopad, než jaký by měla vyšší spotřební daň předepsaná z Bruselu. Válka o pivo ale stejně nekončí. Dost možné podle listu je, že se Němci nechají koupit jiným ústupkem na poli evropské daňové politiky. To by už pan ministr ale měl asi do Bruselu jet osobně, zvlášť když bude předsedat ministrům financí EU, uzavírá FAZ.

Ať už si volby do amerického kongresu kladly za cíl cokoliv, nedokázaly skoncovat se zahořklostí a nedůvěrou, která charakterizuje současnou americkou politiku, píše se dnes v redakčním článku amerického deníku New York Times. Jedno je ale jisté. Jak se předvolební kampaň ubírala ke konci, vypadalo to, že na jedné záležitosti se do jisté míry shodnou příznivci obou stran: americký ministr obrany Donald Rumsfeld bude muset odejít, konstatuje list.

Německý týdeník Der Spiegel na svých internetových stránkách vyhlašuje dva vítěze voleb. A to je Hillary Clintonová a Arnold Schwarzenegger. Podle týdeníku se Hillary Clintonové, která obhájila své křeslo v Senátu, podařilo vytvořit si dobré předpoklady pro svou budoucí prezidentskou kandidaturu. New York je podle týdeníku pevností demokratů. Hillary přitom dala za volební boj víc než kterýkoliv jiný kandidát - 30 milionů dolarů. Kampaň byla opředená spekulacemi, jestli chce v roce 2008 kandidovat za demokraty na prezidentku. List si všímá, že to nikdy nevyloučila.

Podle Spiegelu se Schwarzeneggera jakýmsi zázrakem netýká pád popularity republikánů a prezidenta George Bushe. Kalifornský guvernér si vybudoval image zachránce na scéně. Vyplatilo se mu, že hodně sází na agendu ochrany životního prostředí, a že hlasitě kritizoval svého stranického přítele George Bushe, že nevede v patrnosti ochranu zemského klimatu.

Německo se totiž v poslední době zabývá podobným problémem, jaký mají mnohé další západní země. Stárnutím populace. Do roku 2050 bude Němců možná až o 14 milionů méně. Alarmující zpráva přiměla k zamyšlení komentátory tamních deníků. V listu Die Welt vyšel článek s titulem "Stárnout realisticky."

Se stárnutím a snižováním počtu obyvatel je to jako se změnou klimatu: Nemůžeme s tím nic dělat, jen se na to můžeme připravit. Jakákoli naděje na změnu demografického trendu je iluzí, upozorňuje Die Welt. V roce 2050 bude mít Německo dvakrát víc šedesátníků, než kojenců. S tím nic nezmůže ani vlna přistěhovalců, kterou by netvořila tzv. spodní vrstva, ani pobídky typu rodičovských příspěvků. Komentátor Weltu jde ve své pesimistické vizi ještě dál.

Pomalost milionů starých lidí se bude střetávat s hektičností zbylých výdělečně činných, kteří budou pod enormním tlakem muset vydělávat peníze pro nás, seniory, i pro své děti. Staří lidé budou zároveň muset déle pracovat a vyjít s méně penězi. To povede k prudkým a trvalým konfliktům, které politika nemůže vyřešit. Realismus ale neohrožují jen iluze, ale taky hysterie. O "nadvládě starců" tu nemůže být ani řeč, podobně jako o vymření. Čeká nás ale pořádná práce s tím se přizpůsobit. S tím mají ale Evropané zkušenosti, dodává deník Die Welt.

Podívejme se na závěr optikou zahraničních komentátorů na českou politickou scénu. V české politice už pět měsíců panuje patová situace, píše ve svém dnešním vydání rakouský deník Der Standard. Teď nicméně nastala nová fáze. Špičky české politiky, které v posledních měsících přebíhají z jednoho jednání na druhé, se už dostaly do takového stavu, že spolu navzájem vůbec nechtějí už ani mluvit. Právě takovému vývoji teď dal více méně zelenou i prezident Klaus. Jinak se totiž jeho opětovná nominace občansko-demokratického Mirka Topolánka na post premiéra nedá vysvětlit, domnívá se list.

Soňa Marešová, Miluška Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme